Inteligentny kampus PW coraz bliżej?
Międzywydziałowy zespół rozpoczął prace nad koncepcją stworzenia na terenie kampusu centralnego sieci inteligentnych urządzeń (wyposażonych w urządzenia IoT). Jednym z takich urządzeń będzie „inteligentna latarnia”, wyposażona w zestaw dedykowanych sensorów, efektorów oraz systemów służących do komunikacji z innymi tego typu urządzeniami. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli użytkownikom kampusu PW na ułatwienia w korzystaniu z niego, np. zmniejszy zanieczyszczenie światłem. Projekt realizowany jest w ramach konkursu STRATEG PW II.
Badanie koncepcyjne możliwych rozwiązań, projekt inteligentnego urządzenia, analiza możliwości wdrożenia – to kilka zadań, na które zespół badawczy ma czas do połowy listopada 2024 r. Wtedy to zakończy się I etap realizacji projektu. Jeżeli zakwalifikuje się on do drugiego etapu, naukowcy do końca 2025 r. będą pracować nad pełną koncepcją oraz całościowym lub częściowym jej wdrożeniem i przetestowaniem funkcjonalności urządzeń.
Jednym, ale nie jedynym z takich inteligentnych urządzeń jest inteligentna latarnia, która będzie rejestrowała w swoim otoczeniu różnorodne pomiary (m.in. temperaturę, ciśnienie, wilgotność, jasność, przechodzące w pobliżu osoby) i reagowała na nie, np.: dostosowując stopień oświetlenia do warunków zewnętrznych oraz do tego, czy w pobliżu znajdują się ludzie. Sieć komunikujących się ze sobą urządzeń pozwoli na tworzenie m.in. map obecności osób, ścieżek po których się przemieszczają, co pozwoli na dostosowywanie kampusu do realnych potrzeb jego użytkowników.
– Na sposób realizacji wpływa wiele czynników, m.in. pozwolenie od konserwatora zabytków – mówi dr inż. Piotr Pałka z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. – Obecnie rozważamy dodanie do już istniejących latarni modułu, który mieścić będzie w sobie całą elektronikę, zaprojektowanego tak, aby wpisywał się w estetykę kampusu. Taką możliwość daje nam druk 3D.
Zespół rozważa również montaż elektroniki wewnątrz korpusu latarni lub zaprojektowanie całkiem nowych urządzeń.
Naukowcy planują również udostępniać pozyskane dane, w tym pomiary temperatury, ciśnienia, rejestrację przechodzących osób, w formie otwartego repozytorium danych, tak aby można było z nich korzystać m.in. na potrzeby zajęć dydaktycznych i projektowania nowych usług dla użytkownika kampusu.
Jednym z elementów projektu jest przeprowadzenie badań społecznych – Chcemy wiedzieć, w jaki sposób użytkownicy kampusu odbierają tego typu urządzenia, czy zgadzają się na zbieranie danych, które później przyczynią się do polepszenia korzystania z kampusu, jak chociażby przeciwdziałanie zanieczyszczaniu światłem – wyjaśnia dr Pałka.
Projekt jest realizowany przez interdyscyplinarny zespół, zapewniając w ten sposób kompleksowe podejście to opracowywanej koncepcji. Wydziały realizujące projekt: Elektroniki i Technik Informacyjnych; Geodezji i Kartografii; Architektury; Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii.