Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Interdyscyplinarny projekt dydaktyczny prowadzony w Filii PW w Płocku

Studenci Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii sprawdzają przydatności piasku otrzymanego jako odpad z piaskowników w oczyszczalni ścieków, do wytwarzania innowacyjnych materiałów budowlanych. Zajęcia prowadzone są w ramach grantu dydaktycznego, który finansowany jest z programu IDUB.

Studenci podczas wykonywania próbki geopolimerowej.

Studenci podczas wykonywania próbki geopolimerowej, fot. PW Filia w Płocku

Realizowany grant zakładał kilka etapów, w tym wykonanie przez studentów pomiarów uziarnienia, suchej masy, wilgotności, zawartości substancji mineralnych i organicznych, gęstości nasypowej. Prace odbywają się w laboratorium Technologii wody, które związane jest z kierunkiem studiów Inżynieria środowiska.

Następnie, w kwietniu br. studenci wzięli udział w trzydniowych zajęciach w Płocku, prowadzonych przez naukowców z Politechniki w Libercu. W ramach spotkań wysłuchali wykładu na temat geopolimerów jako innowacyjnych materiałów budowlanych oraz uczestniczyli w badaniach laboratoryjnych, podczas których wykonali próbki geopolimerowe z wykorzystaniem wzorcowego piasku kwarcowego oraz piasku z piaskowników.

Obecnie trwa ostatni etap prac, czyli badanie wytworzonych próbek pod kątem ich właściwości cieplnych: przewodności cieplnej, dyfuzyjności cieplnej, ciepła właściwego. W czerwcu br. w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Wydziału BMiP zostanie prowadzona analiza mikroskopowa.

Efekty prac zostaną przedstawione przez studentów podczas corocznego seminarium naukowego „AQUA”, które odbędzie się 24-25 października br. w Płocku.

– Projekt nie tylko wzbogaca ofertę dydaktyczną wydziału i rozwój kompetencji studentów, ale przyczynia się do rozwoju zrównoważonego budownictwa poprzez innowacyjne wykorzystanie odpadów – mówi dr hab. inż. Karol Prałat, profesor uczelni, kierownik grantu. – W ramach grantu doposażyliśmy laboratoria w nowoczesną aparaturę, co umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań i dalszy rozwój naukowy studentów, już po zakończeniu grantu dydaktycznego. Jest to inwestycja na lata.

Grant dydaktyczny, który prowadzi prof. Prałat, to kolejny projekt dotyczący materiału budowlanego z recyklingu, który jest realizowany przez naukowców i studentów z płockiej filii Politechniki Warszawskiej. W 2023 r. Studenci z Koła Naukowego Budownictwa KONSTRUKTOR zbadali właściwości betonu recyklingowego, złożonego z sanitarnej stłuczki ceramicznej. Projekt był realizowany w ramach grantu rektorskiego dla kół naukowych.

 

Skład zespołu realizującego grant:
dr hab. inż. Karol Prałat, profesor uczelni; dr inż. Hanna Bauman-Kaszubska;