Monitoring warunków środowiskowych
We wrześniu ruszą prace nad stworzeniem koncepcji urządzenia pomiarowego do badania jakości powietrza i hałasu opartego na czujnikach niskokosztowych. W przyszłości projekt może posłużyć do zbudowania inteligentnego systemu monitorowania i dostarczania informacji o jakości powietrza oraz hałasu w pomieszczeniach Politechniki Warszawskiej.
Jakość środowiska, w tym w szczególności jakość powietrza oraz poziom hałasu, mają istotny wpływ na zdrowie oraz wydajność pracy i nauki. Z tego względu naukowcy z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW rozpoczynają prace nad koncepcją urządzenia pomiarowego, które jednocześnie będzie sprawdzało jakość powietrza (pomiar stężenia CO2, pyłów PM10, PM2,5, PM1 oraz wilgotności względnej i temperatury) i natężenie hałasu. Celem badaczy jest przebadanie i wyselekcjonowanie niskokosztowych czujników, które będą spełniać potrzeby projektu, w tym: będzie można je umieścić w małych urządzeniach pomiarowych, będą zdolne do pracy w trybie ciągłym przez długi okres i w zróżnicowanych warunkach otoczenia.
– Gdybyśmy zamontowali urządzenia w salach, w których odbywają się zajęcia ze studentami, a które są pozbawione wentylacji lub narażone na zewnętrzny hałas utrudniający naukę, prowadząc tego typu monitoring, mielibyśmy podstawy do podejmowania działań poprawiających komfort nauki, np. takich jak zamontowanie klimatyzacji, czy wprowadzenie izolacji akustycznej budynków – wyjaśnia dr hab. inż. Mariusz Rogulski, kierownik projektu.
Projekt „Koncepcja urządzenia do pomiaru wybranych zanieczyszczeń powietrza i hałasu jako elementu inteligentnej sieci monitorowania warunków przebywania w PW” jest realizowany w ramach konkursu STRATEG PW II.