Nowe laboratorium czeka na studentów
Na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW powstało Laboratorium Instalacji Sanitarnych. Dzięki niemu studenci będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności związane z projektowaniem instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Laboratorium powstało w ramach realizacji grantu dydaktycznego.
Głównym celem realizacji projektu jest chęć uzbrojenia przyszłych absolwentów w umiejętności praktyczne związane z realizowanymi przez nich przedmiotami specjalistycznymi i zawodowymi. Taką potrzebę wskazali obecni absolwenci oraz ich pracodawcy.
– Laboratorium będzie miejscem, gdzie studenci będą mogli samodzielnie rozwiązywać ćwiczenia problemowe z zakresu instalacji sanitarnych – wyjaśnia dr inż. Jarosław Chudzicki, prof. uczelni. – Zajęcia praktyczne będą odgrywały istotną rolę w prawidłowym zrozumieniu całościowego procesu projektowego, który studenci poznają na zajęciach wykładowych i projektowych, dodatkowo dając prowadzącym możliwość uatrakcyjnienia zajęć i aktywizację studentów do pracy twórczej – mówi.
Laboratorium powstało w sali 544 w gmachu WIBHiIŚ. Znajdują się w nim specjalistyczne stanowiska pomiarowe i montażowe umożliwiające samodzielne zmontowanie fragmentów instalacji oraz urządzeń, uruchomienie ich, a następnie przeprowadzenie pomiarów charakterystycznych parametrów ich pracy.
Z Laboratorium będą korzystać głównie studenci Inżynierii Środowiska (WIBHiIŚ) oraz studenci Wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej w ramach obecnie prowadzonych zajęć związanych z instalacjami budowlanymi (Building Services and Urban Infrastructure, mpiBIM). Powstanie nowego laboratorium pozwoli także na rozszerzenie oferty dydaktycznej proponowanej przez Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków.
Prowadzone przez studentów badania będą realizowane w porozumieniu i współpracy z firmami z branży sanitarnej (Grohe – armatura czerpalna, stelaże instalacyjne, Wilo – przepompownie, Wavin – instalacje wod-kan, Kessel – urządzenia przeciwzalewowe).