Sekretne życie elektrolitów stałych
Efektywne magazynowanie energii elektrycznej to jedno z większych wyzwań współczesności. Problem próbuje się rozwiązywać m.in. przez rozwijanie nowych baterii czy ogniw paliwowych, których kluczowym elementem jest elektrolit. Nierozpoznanymi dotąd procesami zachodzącymi w elektrolitach stałych zajmie się w swoim nowym projekcie dr inż. Marcin Kryński z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
W projekcie „Nowe podejście do modelowania komputerowego procesów zachodzących na interfejsach elektrolitów stałych” dr inż. Marcin Kryński chce spróbować zrozumieć procesy, które zachodzą w tych przewodnikach. — Charakteryzuje je to, że są zbudowane ze swoistych ziaren krystalicznych. Wewnątrz mają wysoce uporządkowaną strukturę, są też jednak połączone w konglomeraty. Między nimi występuje przestrzeń międzyziarnowa, która do tej pory nie jest dobrze zbadana — wyjaśnia badacz z Zakładu Joniki Ciała Stałego Wydziału Fizyki PW. — Wnętrza ziaren i procesy w nich zachodzące są dość dobrze poznane, natomiast przestrzeń międzyziarnowa jest pewną zagadką i to, jak jesteśmy w stanie kontrolować proces dyfuzji jonów przez tą przestrzeń, nadal nie jest do końca jasne — dodaje.
Zbadanie tego obszaru jest o tyle ważne, że stanowi on tzw. wąskie gardło dla procesu dyfuzji. Zrozumienie sposobu, w jaki można wpływać na ten mechanizm, jest rzeczą kluczową dla współczesnych systemów produkcji i magazynowania energii.
Dalsza część artykułu znajduje się na stronie fizyka.pw.edu.pl.