Ultraszybki sposób na holograficzny zapis magnetyczny w wyświetlaczach 3D
Zespół fizyków z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Białymstoku zaproponował nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki prac optyków znalazły się w czasopiśmie Nature Communications.
— Zaprezentowaliśmy algorytm obliczeń holograficznych bez klasycznych i pamięciożernych obliczeń macierzowych. Zamiast tego zaproponowaliśmy podejście seryjne, czyli obliczanie punkt po punkcie, także w chmurze, zgodnie z repetycją zapisującej wiązki laserowej — mówi dr hab. inż. Michał Makowski, prof. PW, kierownik zespołu z Wydziału Fizyki. — Ponieważ zapis jest magnetycznie trwały, ośrodek przejmuje tym samym funkcję pamięci. Dzięki temu zapotrzebowanie na pamięć operacyjną komputera jest zerowe, niezależnie od rozmiaru hologramu. We współpracy z grupą naukowców z Chiba University w Japonii udało się opracować procesor obliczający punkt hologramu w jednym cyklu zegara, czyli co 1 nanosekundę — wyjaśnia nasz badacz. Jak podkreśla, może się to odbyć z wykorzystaniem dostępnej technologii.
Autorzy publikacji przybliżyli szacunki, zgodnie z którymi możliwość generowania i wyświetlania wielkoskalowych hologramów komputerowych 3D w podejściu macierzowym ma być możliwa dopiero około roku 2100. Dzięki badaniom zainicjonowanym przez polskich fizyków rewolucji możemy spodziewać się o wiele wcześniej.
Wszystkie badania eksperymentalne zostały przeprowadzone w Białymstoku przy wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu TEAM. Prace były współfinansowane ze środków grantu badawczego Centrum Badawczego POB Technologie fotoniczne programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej, oraz ze środków projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 realizowanym na Uniwersytecie w Białymstoku.