Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Open Science - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi składania wniosków o wsparcie finansowe udzielane na publikowanie artykułów w czasopismach z pierwszego decyla wg bieżącego wskaźnika CiteScore bazy Scopus lub za min. 140 pkt z aktualnej listy MNiSzW, publikujemy listę z najważniejszymi wskazówkami.

FAQ - grafika

Jak długo trwa procedowanie wniosku? 
5-10 dni roboczych.  

Czy program obejmuje dofinansowanie dodatkowych wyróżników (np. front cover, kolorowy druk, graphical abstract) oferowanych przez wydawcę? 
Nie, w ramach programu można otrzymać wyłącznie wsparcie finansowe publikowania artykułów naukowych w formule OA. Nie obejmuje ono dodatkowych usług oferowanych przez wydawcę.  

Czy istnieje limit publikacji zgłoszonych przez jednego wnioskodawcę? 
Nie ma limitu publikacji dla jednego wnioskodawcy. O przyznaniu dofinansowania decyduje Komisja Open Science (po uwzględnieniu wymogów formalnych, opisanych w regulaminie oraz dostępności środków).   

Kiedy można składać wniosek o przyznanie środków z programu Open Science?
Do programu mogą zostać zakwalifikowane artykuły, które pozytywnie przeszły proces recenzji i zostały przyjęte do publikacji.  

Planuję opublikować artykuł w czasopiśmie Open Access, czy mogę zarezerwować środki z programu? 
Nie ma możliwości rezerwowania środków. Do programu mogą zostać zakwalifikowane publikacje, które pozytywnie przeszły proces recenzji i zostały przyjęte do publikacji.  

Opłaciłem/am publikację artykułu Open Access z własnych środków. Czy mogę ubiegać się o refundację? 
Nie, program Open Science nie zakłada refundacji kosztów poniesionych przez autora. Do programu mogą zostać zakwalifikowane publikacje, które pozytywnie przeszły proces recenzji i zostały przyjęte do publikacji.  

Uzyskałem/am dofinansowanie. Na jakie dane powinna zostać wystawiona faktura?  

Warsaw University of Technology
Pl. Politechniki 1 
00-661 Warszawa 
NIP 525 000 58 34 

Uzyskałem częściowe dofinansowanie. Na jakie dane powinna być wystawiona faktura.  
Jeżeli autor korespondencyjny jest 

  • z PW, to faktura powinna być wystawiona na:
     
    Warsaw University of Technology 
    Pl. Politechniki 1 
    00-661 Warszawa 
    NIP 525 000 58 34 

    W takiej sytuacji należy wskazać płatnika pozostałej części kwoty (oświadczenie o źródle finansowania zgodne ze wzorem załączonym do decyzji):
     
    a) jeżeli drugim płatnikiem jest jednostka organizacyjna PW, to jej księgowość przygotuje dekret do faktury na swoją kwotę finansowania i dostarczy dokument do Biura Projektu IDUB;
    b) jeżeli drugi płatnik jest spoza PW, to zostanie obciążony notą księgową wystawioną na kwotę odpowiadającą swojej części finansowania opłaty za publikację (zgodnie z oświadczeniem). Fakturę opłaca PW.
     

  • spoza PW, to faktura powinna być wystawiona na instytucję, którą w afiliacji podaje autor korespondencyjny.
     
    W takim przypadku Politechnika Warszawska zostanie obciążona notą księgową wystawioną na kwotę odpowiadającą przyznanemu finansowaniu z programu Open Science. Dokument wystawiony na poniższe dane należy dostarczyć do Biura Projektu IDUB.

    Warsaw University of Technology 
    Pl. Politechniki 1 
    00-661 Warszawa 
    NIP 525 000 58 34 

Chcę ubiegać się o dofinasowanie artykułu w czasopiśmie wydawnictwa Elsevier lub MPDI. W jaki sposób należy wypełnić wiosek?  
W 2020 roku dla autorów z Politechniki Warszawskiej obowiązuje zniżka na publikowanie w czasopismach wydawnictwa: 

  • Elsevier - 20% 
  • MPDI - 10% 

W polu: 

  • „Całkowity koszt publikacji” - podać pełny koszt publikacji bez zniżki.  
    „Wysokość wnioskowanego wsparcia finansowego jest taka sama, jak pełny koszt publikacji” - zaznaczyć „Nie”. 
  • „Wysokość wnioskowanego wsparcia finansowego jest mniejsza niż pełny koszt publikacji. Podać wartość w walucie oryginalnej” – podać kwotę po zniżce. 
  • „Źródło finansowania pozostałych kosztów” - podać: Program „B” Elsevier lub MPDI. 

Czasopismo, w którym zamierzam opublikować jest objęte krajowym lub instytucjonalnym programem finansowania. Czy mogę ubiegać się o dofinasowanie ze środków Open Science? 
Nie, czasopisma objęte innymi programami pełnego finansowania powinny być sfinansowane w pierwszej kolejności ze środków tych programów. Dopiero po wyczerpaniu limitów przewidzianych na dany rok można ubiegać się o dofinansowanie ze środków IDUB Open Science.