Data publikacji: 16.02.2021
Fizyka zderzeń ciężkich jonów jest dziedziną, której celem jest poznanie charakteru oddziaływań silnych. Ponieważ nie jest możliwe wyizolowanie pojedynczego ładunku kolorowego, priorytetem stało się opisanie diagramu fazowego silnie oddziałującej materii. Pojedynczy pomiar eksperymentalny nie jest wystarczający, aby taką strukturę zdefiniować. Stąd konieczność przeprowadzenia wielu różnych analiz z wielu dziedzin, gdzie każda z nich daje część odpowiedzi. Duży wkład w prowadzone prace mają naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Data publikacji: 10.02.2021
Co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy?
Data publikacji: 09.02.2021
Konsorcjum ENHANCE (European Universities of Technology Alliance) otrzymało środki finansowe na realizację projektu „European Universities of Technology Alliance Research and Innovation Action” (ENHANCERIA) w ramach programu Horyzont 2020.
Data publikacji: 08.02.2021
Czym jest zarządzanie procesowe i dlaczego jest tak ważne z perspektywy Politechniki Warszawskiej oraz jakie może przynieść korzyści dowiecie się Państwo uczestnicząc w seminarium, na które serdecznie zapraszamy!
Data publikacji: 03.02.2021
Ze względu na różnice w regulaminach z pierwszej i drugiej edycji konkursów Centrów Badawczych POB, uszczegóławiamy kwestie wynagrodzeń grantobiorców (kierowników i wykonawców).
Data publikacji: 02.02.2021
Do budowy układów regulacji w energoelektronicznych układach przekształcania energii elektrycznej stosuje się dwie metody sterowania, wykorzystujące: kaskadową strukturę regulacji ze sprzężeniami od poszczególnych wyjść obiektu i regulatory ze sprzężeniem od wektora zmiennych stanu obiektu. A gdyby tak te dwie koncepcje połączyć? Przed takim zadaniem stanęli naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
Data publikacji: 21.01.2021
Zespół złożony z naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii wraz z zespołem immunologów pracuje nad opracowaniem nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związanych z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze IDUB against COVID-19.
Data publikacji: 20.01.2021
96 wniosków wpłynęło na konkurs BEYOND POB. Obecnie trwa proces oceny projektów.
Data publikacji: 20.01.2021
Politechnika Warszawska jest jak ludzki organizm - składa się z wielu organów (jednostek), między którymi istnieje wiele skomplikowanych powiązań. Organizm działa prawidłowo, gdy wszystkie organy i połączenia między nimi działają prawidłowo. W przypadku uczelni lepszemu funkcjonowaniu można pomóc, poprzez optymalizację procesów administracyjnych. Jak to zrobić? Nad tym będzie pracował właśnie powołany na Politechnice Warszawskiej zespół zarządzania procesowego.
Data publikacji: 19.01.2021
Prof. Małgorzata Lewandowska, kierownik zespołu zarządzającego projektu IDUB, oraz naukowcy związani z Centrami Badawczymi POB znaleźli się w przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda zestawieniu najczęściej cytowanych dwóch procent naukowców na świecie.
Data publikacji: 18.01.2021
Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba wziął udział w pierwszym spotkaniu Rady Dyrektorów konsorcjum ENHANCE w projekcie „Uniwersytety europejskie”, który jest w ścisłym związku z planem realizacji projektu IDUB. Spotkanie odbyło się 11 stycznia 2021 r.
Data publikacji: 15.01.2021
W ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FWEiTE-1, zespół z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej podjął się zbadania geometrii i dynamiki zderzeń ciężkich jonów metodami femtoskopii korelacyjnej w ścisłej współpracy z naukowcami z całego świata w ramach eksperymentów STAR (RHIC), HADES (SIS-18) i CBM (SIS-100). W swojej pracy badacze szczególnie skupiają się na analizie diagramu fazowego chromodynamiki kwantowej (QCD) w dotąd niezbadanym obszarze, czyli zderzeń ciężkich jonów w niesprawdzonym dotąd zakresie energii zderzenia rzędu kilku lub kilkudziesięciu gigaelektronowoltów (GeV).
Data publikacji: 12.01.2021
W zakończonym konkursie na granty badawcze ENERGYTECH-2 do finansowania skierowano 18 wniosków: 7 projektów w konkursie Impulse i 11 w konkursie Power.
Data publikacji: 11.01.2021
Profesor Małgorzata Kujawińska (Rada Naukowa POB Technologie fotoniczne) i profesor Krzysztof Patorski (oboje z Zakładu Inżynierii Fotonicznej, Instytut Mikromechaniki i Fotoniki, Wydział Mechatroniki PW) znaleźli się wśród laureatów prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).
Data publikacji: 11.01.2021
Środowisko studentów Politechniki Warszawskiej będzie reprezentowane w organach zarządzających konsorcjum ENHANCE.
Data publikacji: 07.01.2021
Osoby, które składały wnioski w II edycji konkursów CB POB, a nie uzyskały finansowania, mogą ubiegać się o grant w konkursie BEYOND POB.
Data publikacji: 23.12.2020
W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze Technologie-Materiałowe-2 Rada POB Technologie Materiałowe do finansowania skierowała 24 projekty: 9 projektów w konkursie Start i 15 w konkursie Advanced.
Data publikacji: 23.12.2020
W zakończonym konkursie na granty badawcze BIOTECHMED-2 do finansowania skierowano 19 wniosków: 7 projektów w konkursie Start i 12 w konkursie Advanced.
Data publikacji: 22.12.2020
Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Konwersja i magazynowanie energii informuje, że wyniki konkursu ENERGYTECH-2 zostaną opublikowane do 15 stycznia 2021 r.
Data publikacji: 22.12.2020
W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze SzIR-2 do finansowania Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Sztuczna inteligencja i robotyka skierowała 10 projektów.
Data publikacji: 17.12.2020
Do finansowania w rozstrzygniętym właśnie konkursie na granty badawcze FOTECH-2 zostało skierowanych 9 projektów. Konkurs zorganizowany został w ramach POB Technologie fotoniczne.
Data publikacji: 17.12.2020
W zakończonym konkursie na granty badawcze CyberiADa-2 w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Cyberbezpieczeństwo i analiza danych do finansowania skierowano 11 wniosków: 7 projektów w konkursie Junior i 4 w konkursie Senior.
Data publikacji: 12.12.2020
W rozstrzygniętym konkursie na najlepsze artykuły naukowe wyłoniono 38 publikacji. Wysokość nagrody za każdy artykuł wynosi 15 tys. złotych.
Data publikacji: 10.12.2020
Zespół naukowców pracujących przy eksperymencie ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” wnioski z wyników swoich badań. Wśród osób zaangażowanych w ten projekt są również naukowcy związani z CB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu.
Data publikacji: 09.12.2020
Politechnika Warszawska ogłasza konkurs na granty wewnętrzne, finansowane ze środków projektu ,,Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”, dla pracowników PW, wspierające złożenie wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).