Recykling pianek izolacyjnych

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW badają możliwości wytworzenia pianek izolacyjnych z pozostałości odpadów poużytkowych izolacyjnych pianek PUR, pozyskanych z rozbiórki lodówek, zamrażarek i innych sprzętów chłodniczych.

Obraz przedstawia piankę izolacyjną.

Obraz AKuptsova z  Pixabay

Izolacje ze zwykłych pianek PUR są stosunkowo drogie w porównaniu do izolacji ze styropianu i wełny mineralnej, dlatego poszukiwane jest rozwiązanie, które pozwoli na obniżenie ich ceny. Cel ten można uzyskać, odzyskując pianki izolacyjne z rozbieranych sprzętów chłodniczych. Projekt, który realizowany jest w ramach trzeciej edycji konkursu MAT-Lab, skoncentrowany jest na badaniu trzech grup pianek poliuretanowych, które mogą być zastosowane jako napełniacze w nowych materiałach izolacyjnych - sztywnych piankach PUR z recyklatami.

W tym celu zostanie zakupione urządzenie Heat Flow Meter Apparatus, które stosowane jest do pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła oraz oporu cieplnego materiałów izolacyjnych. Unikatowa konstrukcja o otwartej komorze badawczej, pozwala na analizę próbek o wymiarach od 200x200mm wzwyż - co jest nowym rozwiązaniem pozwalającym na badania próbek o większej powierzchni, bez jednoczesnego docinania czy niszczenia próbki.

Zakupiona aparatura pozwoli na zwiększenie możliwości badawczych Zakładu Materiałów Ceramicznych i Polimerowych, Wydziału Inżynierii Materiałowej, a także innych zespołów badawczych na Politechnice Warszawskiej.

Przeprowadzone w projekcie badania pozwolą na przygotowanie projektów dedykowanych do wdrożenia w przemyśle.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Joanna Ryszkowska.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.