ERC Advanced Grant dla naukowca z Politechniki Warszawskiej

Dotychczas wyróżnienie otrzymało tylko 9 polskich naukowców

Projekt prof. dra hab. inż. Thomasa Skotnickiego zatytułowany „SelF-powerIng electroNics – the Key to Sustainable future” będzie realizowany w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej. Zanim wniosek został złożony w konkursie ERC, projekt otrzymał grant wewnętrzny dla pracowników Politechniki Warszawskiej finansowany ze środków projektu ,,Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Zwycięski projekt prof. Skotnickiego polega na realizacji konwertera zamieniającego naturalne pływy ciśnienia atmosferycznego i temperatury na energię elektryczną. Pierwszy raz pozyskano energię z ciśnienia i temperatury już w XVI wieku do zasilania zegara, ale była to tylko energia mechaniczna. Celem projektu SFINKS jest stworzenie urządzenia przetwarzającego pływy atmosfery na energię elektryczną i zmniejszenie go o wiele rzędów wielkości, do rozmiaru nanokapsułki.

Dalsza część artykułu jest dostępna na stronie pw.edu.pl.