Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Innowacyjne zajęcia dydaktyczne z odnawialnych źródeł energii

Data publikacji: 19.06.2024

Jedno ze stanowisk w laboratorium magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej

Odpowiadając na zwiększające się zapotrzebowanie na praktyczną edukację z zakresu odnawialnych źródeł energii, w ramach grantu dydaktycznego uruchomiono unikatowe w skali uczelni laboratorium magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej w zgodzie z priorytetami proekologicznej infrastruktury technicznej.

Znamy zwycięzców DemoDay w ramach konkursu Tech-Athon 2023

Data publikacji: 17.06.2024

Uczestnicy DemoDay w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej

W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej odbyła się publiczna prezentacja demonstratorów przygotowanych przez finalistów Tech-Athon 2023. 

Rozpoczęliśmy projekt #AlumnatPW

Data publikacji: 17.06.2024

Zdjęcie debatujących osób.

Czy jako cywile jesteśmy gotowi na zagrożenie militarne? To temat pierwszej debaty z cyklu „Absolwenci w branży”. To równocześnie początek nowych inicjatyw Politechniki Warszawskiej pod nazwą #AlumnatPW, zacieśniających relacje między naszą Uczelnią a osobami, które skończyły tu studia. 

Staż zagraniczny w ramach „Najlepsi z najlepszych PW”

Data publikacji: 24.05.2024

Katarzyna Tokarska

Dr inż. Katarzyna Tokarska z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej odbywa staż zagraniczny na Politechnice w Mediolanie.

III Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Data publikacji: 24.05.2024

Grafika Fotonicznych Targów Pracy

Zapraszamy 24 maja na Fotoniczne Targi Pracy, które  organizowane są we współpracy z Polską Platformą Technologiczną Fotoniki.

Spotkanie z wybitnymi młodymi naukowcami

Data publikacji: 23.05.2024

Na zdjęciu są widoczne dyplomy.

Prorektor Mirosław Karpierz wraz z zespołem mentorów spotkał się z laureatami II edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych PW”. 

Odkryj tajemnice Wszechświata. Wystawa CERN-u na Politechnice Warszawskiej

Data publikacji: 23.05.2024

Zdjęcie fragmentu instalacji wystawy Accelerating Science

Od Wielkiego Wybuchu, poprzez fascynujący świat materii, antymaterii i cząstek elementarnych, aż do największych eksperymentów współczesności prowadzonych dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów – zapraszamy w podróż po uniwersum CERN-u, czyli multimedialną wystawę Accelerating Science poświęconą Europejskiemu Ośrodkowi Badań Jądrowych.

Interdyscyplinarny projekt dydaktyczny prowadzony w Filii PW w Płocku

Data publikacji: 21.05.2024

Studenci podczas wykonywania próbki geopolimerowej.

Studenci Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii sprawdzają przydatności piasku otrzymanego jako odpad z piaskowników w oczyszczalni ścieków, do wytwarzania innowacyjnych materiałów budowlanych. Zajęcia prowadzone są w ramach grantu dydaktycznego, który finansowany jest z programu IDUB.

Ruszył nabór do konkursu dla kół naukowych

Data publikacji: 17.05.2024

Zdjęcie przedstawia grupę osób.

Wystartowała trzecia edycja konkursu na dofinansowanie inicjatyw wspierających rozwój kół naukowych. Łączny budżet konkursu wynosi 250 000 zł, a maksymalne dofinansowanie jednej inicjatywy to 20 000 zł.

IV Seminarium naukowe POB Technologie Materiałowe

Data publikacji: 14.05.2024

Zdjęcie przedstawia mikroskop

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, będącym okazją do poznania tematyki badawczej oraz dotychczasowych osiągnięć laureatów konkursów POB Technologie Materiałowe. Podczas spotkania online beneficjenci zaprezentują tematykę swoich projektów badawczych oraz efekty jakie udało im się osiągnąć. 

Otwarte seminarium dot. możliwości publikowania w czasopismach z grupy Nature

Data publikacji: 13.05.2024

Plakat

Dr Mondelo-Martell (Edytor Nature Communications) wygłosi otwarte seminarium dot. możliwości publikowania w czasopismach z grupy Nature pt.: "Insight into scientific publishing and the Nature Portfolio". Spotkanie odbędzie się 21 maja w godz. 11:15-12:45 w sali 1.01 w budynku przy Rektorskiej 4.

Uczenie poprzez realizację projektów (Project Based Learning) – doświadczenia z WEiTI

Data publikacji: 13.05.2024

Budynek WEiTI.

We wtorek, 14 maja 2024 r. o godz. 15:00 odbędzie się seminarium online, w ramach którego eksperci z Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej (WEiTI PW) podzielą się swoimi praktycznymi doświadczeniami z prowadzenia zajęć z zakresu PBL.

Trzy konkursy POB SzIR

Data publikacji: 10.05.2024

Zdjęcie przedstawia robota.

Finansowanie wyjazdów studentów na konferencje, zawody w aplikowaniu szczepionek chorym drzewom przy użyciu robota oraz granty wspierające pozyskiwanie finansowania zewnętrznego. Trwają nabory w konkursach z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji.

Jak patentować?

Data publikacji: 22.04.2024

Zdjęcie przedstawia dra inż. Michała Wojasińskiego.

Wywiad z drem inż. Michałem Wojasińskim z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Patentowanie, start-upy i nauka. Jak to wszystko połączyć? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 19.04.2024

Na zdjęciu od lewej: Filip Budny i Dariusz Aksamit.

Filip Budny to naukowiec, doktorant Politechniki Warszawskiej i młody przedsiębiorca. Na swoim koncie ma kilka patentów/zgłoszeń patentowych. Jak łączy te wszystkie role? Jak przebiega proces patentowania z pomocą Działu Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Warszawskiej? O tym Budny opowiada w najnowszym odcinku podcastu Trzy kwadranse z badawczą.

ERC Advanced Grant dla naukowca z Politechniki Warszawskiej

Data publikacji: 11.04.2024

Dotychczas wyróżnienie otrzymało tylko 9 polskich naukowców

Case study: Wykorzystanie ciepła nieoczyszczonych ścieków komunalnych do ogrzewania i przygotowania c.w.u.

Data publikacji: 08.04.2024

Zdjęcie przedstawia osobę piszącą na klawiaturze laptopa.

W najnowszym numerze czasopisma Polskiego Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nasi naukowcy piszą o możliwości wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do ogrzania wybranych uczelnianych budynków. Naukowcy realizują swój projekt w ramach konkursu STRATEG PW.

Siedmiu laureatów konkursu ENERGYTECHDEMO

Data publikacji: 04.04.2024

System do zarządzania infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych oraz ko-elektrolizer wysokotemperaturowy zintegrowany z wewnętrznym katalizatorem korekcji składu gazu do produkcji paliw syntetycznych - to dwa z siedmiu projektów, które będą realizowane w ramach grantów otrzymanych w konkursie ENERGYTECHDEMO.

Jaki kampus PW? Otwarty, spójny, elastyczny, służący współpracy i różnorodności

Data publikacji: 26.03.2024

Zdjęcie przestawia uczestników warsztatów.

Przez 5 dni intensywnej pracy warsztatowej ponad 200 osób dyskutowało i rysowało możliwe wizje rozwoju przestrzennego kampusu Politechniki Warszawskiej. Wyniki prac warsztatowych opracowują teraz projektanci z zespołu KAMPUS.PW i przedstawią najbardziej prawdopodobne scenariusze przekształceń obiektów i terenów Politechniki.

Co jedzą mikroorganizmy? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 22.03.2024

Na zdjęciu od lewej: Bartłomiej Łuszczuk i Dariusz Aksamit.

Bartłomiej Łuszczuk z Koła Naukowego Biotechnologów Herbion opowiada o pracach nad stworzeniem rozwiązania technologicznego, które pozwoli na opracowanie procesu oczyszczania, a w zasadzie odzysku metali ziem rzadkich z fotowoltaiki. W swoim projekcie studenci z KN Herbion wykorzystują bakterie.

Kolejne edycje konkursu STRATEG PW - Zrównoważony rozwój kampusu PW oraz Inteligentny kampus PW

Data publikacji: 15.03.2024

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn.

Do 2 kwietnia br. można złożyć wnioski w dwóch edycjach konkursu STRATEG PW, którego celem jest wytworzenie i wdrożenie rozwiązań rozwojowych poprawiających efektywność funkcjonowania Politechniki Warszawskiej.

nasz.KAMPUS.PW – otwarte warsztaty projektowe

Data publikacji: 06.03.2024

Grafika informująca o warsztatach.

Każda z części kampusu Politechniki powinna spełniać wysokie standardy zagospodarowania, odpowiadające znaczeniu i ambicjom Uczelni. Jednocześnie, wszystkie elementy powinny być jak najlepiej powiązane między sobą i harmonijnie włączone w strukturę przestrzenną miasta. Nad tym złożonym zadaniem pochylą się uczestnicy otwartych warsztatów nasz.KAMPUS.PW, podczas których władze, wykładowcy, pracownicy, doktoranci, studenci i mieszkańcy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jak powinien wyglądać nasz kampus w przyszłości. Nad wszystkim będą czuwali doświadczeni projektanci.

Studenckie prace nad platformą do uniwersalnego umieszczania satelitów na orbicie okołoziemskiej - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 26.02.2024

Logo podcastu

Prof. Jan Kindracki, opiekun Studenckiego Koła Astronautycznego PW, opowiada o grancie rektorskim dla koła naukowego pt. Badanie orbitalnych platform do uniwersalnego umieszczania satelitów na orbicie okołoziemskiej. Podczas rozmowy prof. Kindracki opowiada szerzej o pracach studentów nad satelitami typu CubeSat, czyli PW-Satami.

Staż zagraniczny w ramach „Najlepsi z najlepszych PW”

Data publikacji: 23.02.2024

Dr inż. Patrycja Baranowska

Wśród laureatów I edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych PW” znalazło się aż 4 pracowników CEZAMAT PW. Dzięki temu konkursowi dr inż. Patrycja Baranowska z Działu Biotechnologii Medycznej mogła wziąć udział w trzymiesięcznym stażu w Instytucie Bioinżynierii Katalonii (Institute for Bioengineering of Catalonia, IBEC) w grupie Nanobioengineering.

Trwa nabór do II edycji konkursu „Najlepsi z Najlepszych”

Data publikacji: 09.02.2024

Zdjęcie przedstawia grupę osób.

Szukasz dodatkowych możliwości rozwoju swojej kariery akademickiej, zarówno naukowej, jak i dydaktycznej? Do 15 marca trwa nabór do konkursu „Najlepsi z Najlepszych”, który skupia się na udzieleniu zindywidualizowanego wsparcia oraz podtrzymanie zaangażowania wybitnych, młodych pracowników Politechniki Warszawskiej.