Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii

„To nie jest tak, że za chwilę nie będzie litu na planecie. On będzie po prostu na tyle drogi, aby przestało być opłacalne używanie go w ogniwach litowo-jonowych. Jak ogniowo czy bateria będzie droga to droższy będzie samochód elektryczny, a już w tej chwili ogniwo stanowi 50% ceny samochodu elektrycznego. W związku z czym jest o co walczyć. Ktoś kto będzie potrafił produkować ogniwa, a z nich baterie, będzie konkurencyjny w segmencie samochodów elektrycznych” – to fragment rozmowy z profesorem Markiem Marcinkiem z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który w ramach programu IDUB prowadzi badania m.in. nad elektrochemicznym magazynowaniem energii w erze post-lithium.

Logo podcastu

Zarówno projekt "Podwójnie domieszkowane materiały katodowe typu NMC o wysokiej zawartości niklu do nowej generacji baterii litowo-jonowych", jak i "Od nowych materiałów funkcjonalnychdo ogniw sodowo-jonowych – elektrochemiczne magazynowanie energii w erze post-lithium" realizowane są na Politechnice Warszawskiej w ramach programy „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”.

Odcinek 9: Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii

Słuchaj odcinka tutaj: