Opis czasowej ewolucji układów materii miękkiej metodami topologicznej niejednorodności strukturalnej - publikacja
W 2017 roku naukowcy z Politechniki Warszawskiej, podczas prac laboratoryjnych, zaobserwowali po raz pierwszy strukturę fotoniczną w nematycznych ciekłych kryształach domieszkowanych nanocząstkami złota. Ta obserwacja zaskutkowała publikacją badań w 2019 roku w czasopiśmie z górnego decyla - ACS Nano. Badacze na tym nie poprzestali i w ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FOTECH-1, kontynuowali swoje badania, o których można przeczytać we właśnie opublikowanym w Communications Materials (grupa Nature) artykule.
Głównym wynikiem przeprowadzonych badań jest opracowanie trwałych ram opartych na homologii do ilościowego określania zmian strukturalnych, doświadczanych przez układ miękkiej materii podczas procesu termodynamicznego.
Jak czytamy w ww. publikacji, w kontekście ciekłych kryształów uzyskane przez politechnicznych naukowców wyniki rzucają nowe światło na teorię Landau-de Gennes dotyczącą przejść fazowych między fazami nematycznymi i izotropowymi oraz pokazują, że trwała homologia to potężne narzędzie do opisywania złożonej dynamiki fazowej niejednorodnych miękkich materiałów.
Szczegółowe informacje na temat badań dostępne są w publikacji na stronie nature.com.