Podsumowanie trzech lat działalności POB Konwersja i magazynowanie energii
Główne wydarzenia od 2020 r.
Chcąc zintegrować politechniczne zespoły badawcze i wesprzeć je w prowadzeniu badań na najwyższym poziomie, POB Energy wyłonił spośród wszystkich zgłoszeń do 3 konkursów na granty badawcze POB, 48 projektów.
Zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW pracował nad metodą modelowania wielkości komórki detonacyjnej mieszaniny biogazów z tlenem przy pomocy uczenia maszynowego. Naukowcy zbudowali rurę detonacyjną, do której umieścili elastyczną płytkę pokrytą sadzą, na której, po przejściu fali detonacyjnej, uzyskiwany jest jej ślad, obrazujący komórki detonacyjne. Kolejnym krokiem była cyfryzacja tego obrazu, w celu zmierzenia szerokości komórki detonacyjnej, przypominającej kształtem romb i wykonania obliczeń statystycznych. Wszystko po to, aby uzyskać informację o szerokości komórki detonacyjnej dla określonych warunków (ciśnienie początkowe mieszaniny, współczynnik stechiometrii mieszaniny i rodzaj biogazu, tj. objętościowy stosunek dwóch głównych składników biogazu, czyli metanu i ditlenku węgla). Więcej na temat przeprowadzonych badań >>>
Z kolei naukowcy z Wydziału Chemicznego PW opracowywali materiały kompozytowe do ogniwa nowej generacji – ogniwa lit-siarka. – Katodą jest siarka wymieszana z węglem, a dokładniej siarka unieruchomiona w materiale węglowym. W ten sposób zastąpiliśmy tanią siarką, drogie i trudne do pozyskania materiały. Co więcej, ta technologia pozwala na uzyskanie lepszych parametrów użytkowych całego ogniwa – mówi dr inż. Maciej Marczewski, kierownik projektu, o którym można więcej przeczytać na naszej stronie.
Do budowy układów regulacji w energoelektronicznych układach przekształcania energii elektrycznej stosuje się dwie metody sterowania, wykorzystujące: kaskadową strukturę regulacji ze sprzężeniami od poszczególnych wyjść obiektu i regulatory ze sprzężeniem od wektora zmiennych stanu obiektu. A gdyby tak te dwie koncepcje połączyć? Przed takim zadaniem stanęli naukowcy z Wydziału Elektrycznego. Więcej o ich pracy >>>
Działania strategiczne
Mając na celu stworzenie innowacyjnych laboratoryjnych stanowisk dydaktycznych, które pozwolą studentom na zorientowane sprzętowo kształcenie się w obszarze konwersji i magazynowania energii, w tym dostęp do unikatowych urządzeń oraz aparatury, POB Energy ogłosił ENERGYEDULAB na granty na laboratoryjne stanowiska dydaktyczne. Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 14, które otrzymały finansowanie.
POB Energy wspiera finansowo udział PW w pracach stowarzyszeń i organizacji zajmujących się m.in. kształtowaniem kierunków rozwoju energetyki w naszym regionie świata, co daje uczelni realny wpływ na decyzje (np. Komisji Europejskiej) w sprawie ogłaszanych programów. Jednym z takich obszarów jest gospodarka wodorowa. Dzięki wsparciu POB-u Politechnika Warszawska dołączyła do Hydrogen Europe Research zrzeszającego ponad 140 podmiotów. PW jest jednym z ponad 250 członków European Energy Research Alliance m.in. w obszarze wodorowych ogniw paliwowych, a także należy do Batteries European Partnership Association.
Ze środków POB-u dofinansowany jest udział doktorantów w programie „Destiny”, który realizowany jest na Wydziale Chemicznym PW w ramach programu Horyzont 2020 co-fund działania Marii Skłodowskiej Curie. Jest to pierwszy współfinansowany przez UE projekt współprowadzonych międzynarodowych studiów doktoranckich na PW. Partnerami w projekcie są m.in. University of Oxford, University of Cambridge, College de France oraz firmy BASF, SAFT, Umicore, PKN Orlen.