Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Seminarium online: CB POB Technologie Materiałowe

Data publikacji: 21.03.2022

Bioaktywne nanomaterialy o strukturze 2D krysztalu

Zapraszamy do udziału w II Seminarium POB Technologie Materiałowe, na którym grantobiorcy konkursu Technologie Materiałowe-2 opowiedzą o dotychczasowych rezultatach swoich badań. Seminarium odbędzie się 28 marca 2022 r. (poniedziałek) w godzinach 10:00-16:30 na platformie MS Teams.

Uatrakcyjnienie oferty programowej w ramach grantu dydaktycznego

Data publikacji: 21.03.2022

Obraz z mikroskopu konfokalnego wykonane przez studentów, przedstawiające morfologię komórek L929.

Jednym z projektów, który otrzymał finansowanie w konkursie na granty dydaktyczne był ten zgłoszony przez prof. Wojciecha Święszkowskiego pn. „Nowa jakość kształcenia w obszarze inżynierii tkankowej”. Grant umożliwił modyfikację i przeprowadzenie przedmiotu obieralnego „Tissue engineering” na specjalności anglojęzycznej „Biomaterials” na studiach drugiego stopnia na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW.

Sondaż #powiedzPW – czego oczekujesz od Kampusu PW?

Data publikacji: 17.03.2022

Właśnie wystartował sondaż #powiedzPW, którego celem jest poznanie potrzeb i oczekiwań społeczności PW w zakresie korzystania z Kampusu Centralnego PW, w tym w kontekście pandemii COVID-19 oraz innych funkcji, jakie może spełniać, np. dla społeczności lokalnej. Wyniki badania pozwolą zaprojektować przestrzenie PW tak, by były funkcjonalne i wszyscy czuli się w nich dobrze.

Wyhoduj sobie trzecie zęby - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 17.03.2022

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW.

Druga edycja badania satysfakcji ze współpracy pracowników PW

Data publikacji: 16.03.2022

Plakat przedstawiający informacje dot. przeprowadzanego badania.

Poziom satysfakcji ze współpracy pracowników PW w obszarze naukowo-badawczym w 2020 r. wyniósł 64,7%. Aktualnie trwa druga edycja „Badania obopólnej satysfakcji ze współpracy pracowników PW”, w ramach którego pracownicy PW ponownie proszeni są o ocenę różnych aspektów współpracy na PW. Zgromadzone dane pozwolą ocenić efekty wprowadzanych zmian na PW. Ankietę można wypełnić do 3 kwietnia br.

Wystartowała I edycja konkursu LAB-TECH of Excellence

Data publikacji: 15.03.2022

Zdjęcie przedstawiające trzech mężczyzn.

Aktualizacja: Wnioski konkursowe można składać do 30 kwietnia br.

Ruszyła I edycja konkursu na finansowanie udziału nauczycieli akademickich w zagranicznych usługach edukacyjnych podnoszących kompetencje dydaktyczne

Data publikacji: 09.03.2022

Grafika przedstawiająca m.in. znak drogowy.

Do 28 marca 2022 r. trwa nabór wniosków w konkursie, który wspiera rozwój nowoczesnych metod kształcenia.

Nowe spojrzenie na rolę drożdży probiotycznych w leczeniu

Data publikacji: 08.03.2022

Zdjęcie przedstawia komórki jelitowe inkubowane z pęcherzykami drożdży probiotycznych.

Specjalistki z Wydziału Chemicznego PW i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT badają, czy można przeprogramować drożdże probiotyczne, tak aby ich pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mogły stać się dojelitowym nośnikiem środków leczniczych.

Wyniki konkursu POSTDOC PW II

Data publikacji: 01.03.2022

Zdjęcie przedstawiające dłoń pisząca na klawiaturze.

W rozstrzygniętej drugiej edycji konkursu POSTDOC PW do finansowania skierowano 11 projektów.

Wyniki konkursu Visiting Researcher

Data publikacji: 24.02.2022

Bioaktywne nanomateriały o strukturze 2D kryształu, źródło: wim.pw.edu.pl

W rozstrzygniętym konkursie finansowanie uzyskał jeden projekt.

Program preinkubacji - trwa nabór

Data publikacji: 23.02.2022

Zdjęcie przedstawiające grupę osób.

Trwa nabór do programu preinkubacji. Zainteresowane osoby mają czas na przesłanie zgłoszenia do 2 lutego br.

Sprawny dziekanat — konferencja

Data publikacji: 23.02.2022

Logo Forum Dziekanatów

Politechnika Warszawska i Stowarzyszenie Forum Dziekanatów organizują konferencję poświęconą pracy nowoczesnego dziekanatu. 

Seminarium online: CB POB Konwersja i magazynowanie energii

Data publikacji: 22.02.2022

fot. KFF Focus

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, na którym grantobiorcy konkursu Energytech-2 POB Konwersja i Magazynowanie Energii opowiedzą o rezultatach swoich badań. Spotkanie odbędzie się 2 marca 2022 r. (środa) w godz. 8:50 – 16:00 na platformie MS Teams.  

Seminarium online: CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Data publikacji: 17.02.2022

fot. KFF Focus

Zapraszamy do udziału w seminarium, podczas którego kierownicy projektów naukowych w konkursie BIOTECHMED-2 zaprezentują wyniki swoich badań.

Uczelniane seminarium online: Naukowcy PW kontra COVID-19

Data publikacji: 16.02.2022

fot. KFF Focus

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, na którym grantobiorcy konkursu IDUB against COVID-19 opowiedzą o rezultatach swoich badań. Spotkanie odbędzie się 7 marca 2022 r. (poniedziałek) w godz. 14:00 – 16:30 na platformie MS Teams.

Precyzyjniejsza metoda obserwacji mikroświata

Data publikacji: 15.02.2022

Po lewej: komórka widoczna pod mikroskopem bazującym na absorbcji światła. Po prawej: komórka widoczna pod mikroskopem fazowym.

Optyczne metody pomiarowe są szeroko wykorzystywane m.in. w badaniach obiektów technicznych w skali makro, czy do podglądania mikroświata biologicznego. Szczególnie intersującą grupą są techniki generujące obraz prążkowy. Naukowcy z PW w ramach grantu POB Technologie fotoniczne podjęli się zadania „wyczyszczenia” tego typu obrazu, aby móc w jeszcze bardziej precyzyjny sposób obserwować i badać otaczający nas mikroświat.

Monografia pod redakcją naszych naukowców

Data publikacji: 31.01.2022

Ilustracja przedstawia okładkę książki.

Nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się monografia „Sensory chemiczne i biosensory” pod redakcją trzech profesorów związanych z IDUB PW: prof. Zbigniewa Brzózki, prof. Elżbiety Malinowskiej i prof. Wojciecha Wróblewskiego

Uczelniane seminarium online: POB Sztuczna inteligencja i robotyka - SzIR-1 i SzIR-2

Data publikacji: 28.01.2022

Zdjęcie przedstawiające roboty.

Zapraszamy do udziału w trzydniowym seminarium online, organizowanym przez Centrum Badawcze Priorytetowego Obszaru Badawczego Sztucznej Inteligencji i Robotyki. Podczas spotkań laureaci konkursów na granty badawcze SzIR-1 i SzIR-2 zaprezentują swoje projekty.

Uczelnia Badawcza w pytaniach i odpowiedziach - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 19.01.2022

Logo podcastu

To już prawie dwa lata od uroczystej inauguracji programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza na Politechnice Warszawskiej. Co przez ten czas udało się zrobić? Nad czym trwają prace? Jakie są plany? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW, kierownik zespołu zarządzającego projektu IDUB.

Opis czasowej ewolucji układów materii miękkiej metodami topologicznej niejednorodności strukturalnej - publikacja

Data publikacji: 14.01.2022

Struktura topologicznej charakterystyki układów materii miękkiej.

W 2017 roku naukowcy z Politechniki Warszawskiej, podczas prac laboratoryjnych, zaobserwowali po raz pierwszy strukturę fotoniczną w nematycznych ciekłych kryształach domieszkowanych nanocząstkami złota. Ta obserwacja zaskutkowała publikacją badań w 2019 roku w czasopiśmie z  górnego  decyla - ACS  Nano.  Badacze na tym nie poprzestali i w ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FOTECH-1, kontynuowali swoje badania, o których można przeczytać we właśnie opublikowanym w Communications Materials (grupa Nature) artykule.

Naukowcy z PW tworzą rozwiązania dla kardiologii

Data publikacji: 11.01.2022

Wolontariuszka podczas pomiarów, fot K. Pawłowska

Na Politechnice Warszawskiej nie brakuje chętnych do prowadzenia badań związanych z kardiologią. Ich wyniki pozwolą uratować pacjentów.

Rok 2021

Data publikacji: 04.01.2022

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Czas na podsumowanie

Konkurs VISITING RESEARCHER

Data publikacji: 23.12.2021

Bioaktywne nanomaterialy o strukturze 2D kryształu, źróło: wim.pw.edu.pl

Do 31 stycznia 2022 r. trwa nabór wniosków w konkursie, który jest organizowany przez Centrum Badawcze POB Technologie Materiałowe.

Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii

Data publikacji: 20.12.2021

Logo podcastu

„To nie jest tak, że za chwilę nie będzie litu na planecie. On będzie po prostu na tyle drogi, aby przestało być opłacalne używanie go w ogniwach litowo-jonowych. Jak ogniowo czy bateria będzie droga to droższy będzie samochód elektryczny, a już w tej chwili ogniwo stanowi 50% ceny samochodu elektrycznego. W związku z czym jest o co walczyć. Ktoś kto będzie potrafił produkować ogniwa, a z nich baterie, będzie konkurencyjny w segmencie samochodów elektrycznych” – to fragment rozmowy z profesorem Markiem Marcinkiem z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który w ramach programu IDUB prowadzi badania m.in. nad elektrochemicznym magazynowaniem energii w erze post-lithium.

Poznaliśmy wyniki konkursu na granty badawcze SzIR-3

Data publikacji: 17.12.2021

Zdjęcie przedstawiające kobietę w pracowni.

W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze SzIR-3 do finansowania Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Sztuczna inteligencja i robotyka skierowała 7 projektów.