Aktualności
Gry obronne Stackelberga w obszarze cyberbezpieczeństwa - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 02.11.2023
Na czym polegają gry obronne? Czym są gry obronne Stackelberga? Jakie są stosowane algorytmy do grania w gry obronne? Na czym polega zastosowanie gier obronnych w walce z kłusownictwem? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Mańdziuk w Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.
Politechnika Warszawska organizuje zbiórkę rzeczy dla Schroniska na Paluchu
Data publikacji: 23.10.2023
W ośmiu miejscach na terenie PW do 8 listopada będzie można przynieść rzeczy dla potrzebujących zwierząt. W budynku przy Rektorskiej 4 punkt zbiórki mieści się w Biurze Projektu IDUB, czyli w p. 4.23. Zbiórka jest elementem akcji Psy na PW, której celem jest promocja adopcji zwierząt.
Nakręcona Nauka – naucz się tworzyć filmy popularnonaukowe
Data publikacji: 18.10.2023
Trwają zapisy na kurs "Nakręcona Nauka" - wyjątkowe szkolenie tworzone przez naukowców dla naukowców na temat tworzenia popularnonaukowych treści video. Obecna edycja odbywa się po raz pierwszy na Politechnice Warszawskiej w dniach 23-26 listopada na Rektorskiej 4, a poprzedzona jest czterema spotkaniami on-line (6, 8, 13 i 15 listopada) w celu przygotowania do intensywnego warsztatu stacjonarnego.
Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2023
Data publikacji: 16.10.2023
Na początku września odbyła się II edycja Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW. Wyjazd został zorganizowany m.in. przez Studenckie Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej: IskIErka, Inżynierii Wodnej oraz Energetyków. Obóz był współfinansowany ze środków programu IDUB w ramach konkursu na dofinansowanie inicjatyw wspierających rozwój kół naukowych PW.
Relacja ze Studenckiej Gali 20-lecia KONIK-a
Data publikacji: 16.10.2023
Za nami Studencka Gala 20-lecia KONIK-a. Podczas wydarzenia studenci z politechnicznych kół naukowych przedstawili efekty swoich prac nad projektami zrealizowanymi w ramach grantów rektorskich.
Bezpłatne zajęcia sportowe
Data publikacji: 12.10.2023
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PW zaprasza na, wznowione od października 2023 r., zajęcia sportowe dla pracowników Politechniki Warszawskiej. Zajęcia są w 100% dofinansowane przez Politechnikę Warszawską w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Zapraszamy do udziału w hackathonie Science for Climate Change
Data publikacji: 03.10.2023
"Science for Climate Change", czyli hackathon poświęcony szacunkowi dla środowiska i współpracy na rzecz klimatu, to wspólne poszukiwanie rozwiązań, które w znaczący sposób przyczynią się do lepszej kondycji naszego środowiska. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 października br.
Powstał LOP InTeCh
Data publikacji: 22.09.2023
Powstaje nowy Lokalny Ośrodek Projektowy - LOP InTeCH, obejmujący Wydział Chemicznym oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Porozumienie na jego utworzenie podpisano 21 września br.
Kolejna edycja konkursu na dofinansowanie inicjatyw wspierających rozwój kół naukowych Politechniki Warszawskiej
Data publikacji: 18.09.2023
Nabór wniosków w ramach drugiej edycji konkursu prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania środków, nie później jednak niż do 29 marca 2024 r.
O mikrostrukturach falowodowych na łamach Scientific Reports
Data publikacji: 18.09.2023
W czasopiśmie naukowym wydawanym przez Nature Portfolio opublikowano artykuł naszych fotoników, którzy zajęli się wytwarzaniem ciekłokrystalicznych okresowych mikrostruktur falowodowych. Zadaniem tych struktur jest sterowanie propagacją światła za pomocą m.in. zewnętrznego pola elektrycznego, światła lub temperatury.
Nowy konkurs dot. projektów koordynowanych przez PW w ramach programów UE oraz projektów ERC
Data publikacji: 15.09.2023
Nabór wniosków jest ciągły i trwa do wyczerpania budżetu programu.
Na PW powstaje ko-elektrolizer wysokotemperaturowy do syntezy paliw sztucznych
Data publikacji: 15.09.2023
Politechnika Warszawska od lat rozwija technologię węglanowych ogniw paliwowych. Kolejnym krokiem w badaniach naukowców PW jest opracowanie ko-elektrolizera do produkcji wysokiej jakości gazu syntezowego.
Zapraszamy na Studencką Galę 20-lecia KONIKa
Data publikacji: 13.09.2023
Jakie projekty zrealizowały studenci w ramach grantów rektorski dla kół naukowych? Spośród ponad 150 kół naukowych, które wyróżniają się na tle innych? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się 9 października o godz. 14.00 w budynku przy ul. Rektorskiej 4 w s. 4.01.
Piąta edycja konkursu POSTDOC PW
Data publikacji: 11.09.2023
Termin składania wniosków upływa 31 października 2023 r.
Studenci szkolili się wystąpień publicznych
Data publikacji: 08.09.2023
W miniony weekend studenci z kół naukowych PW szkolili się z wystąpień publicznych. Szkolenie zorganizowano, aby wesprzeć młodych naukowców w przygotowaniach do prezentacji wyników projektów, na które otrzymali finansowanie ze środków IDUB w ramach grantów rektorskich dla kół naukowych.
Bezpłatne kursy języka angielskiego dla pracowników PW
Data publikacji: 05.09.2023
Dział ds. Szkoleń rozpoczyna rekrutację na kursy języka angielskiego dla wszystkich pracowników Politechniki Warszawskiej. Kursy finansowane są ze środków programu IDUB. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 września br.
Naukowiec z PW otrzymał grant ERC
Data publikacji: 05.09.2023
Dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni jako pierwszy naukowiec z Politechniki Warszawskiej otrzymał grant ERC. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.
Zastosowanie metod uczenia maszynowego do optymalizacji kampanii paliwowej reaktora jądrowego typu PWR
Data publikacji: 02.09.2023
Niemal wszystkie pracujące na świecie energetyczne reaktory jądrowe oraz rozwijane reaktory czwartej generacji wymagają okresowego wyłączenia, przetasowania i wymiany kaset z paliwem jądrowym. Optymalizacja tych procesów pozwala na zwiększenie ekonomii pracy i bezpieczeństwa reaktora. Naukowcy z PW prowadzą badania nad wykorzystaniem biologicznie inspirowanych algorytmów do optymalizacji zużycia paliwa w energetycznym reaktorze jądrowym typu PWR (Pressurized Water Reactor).
Prace nad zastosowaniem systemu dialogowego w terapii CBT
Data publikacji: 30.08.2023
Prof. Artur Janicki wykorzystuje metody sztucznej inteligencji, aby wesprzeć terapię chorób psychicznych. Jego projekt realizowany jest w ramach grantu badawczego POB SzIR.
Wyniki prac naszych fizyków w Journal of Power Sources
Data publikacji: 09.08.2023
W specjalnym numerze czasopisma naukowego poświęconego elektrochemicznej konwersji energii opublikowano nową pracę zespołu dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Wileńskim.
Publikacja wyników badań w prestiżowym czasopiśmie
Data publikacji: 07.08.2023
Naukowcy PW pracujący nad magnetycznym nanoadsorbentem zawierającym sumanen do selektywnego i efektywnego usuwania soli cezu z roztworów wodnych lub organicznych opublikowali wyniki swoich badań w „Chemical Communications” z I decyla czasopism (200 punktów).
Jak zabezpieczyć urządzenia domowe przed przechwyceniem danych?
Data publikacji: 04.08.2023
W ramach grantu badawczego POB CyberDS eksperci z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW skupili się na opracowaniu metod zapobiegania atakom na infrastrukturę Internetu Rzeczy, mającym na celu przechwycenie danych lub wyłączenie węzłów sieci poprzez wyczerpanie ich źródeł zasilania.
Zastosowanie nawigacji satelitarnej dla robotów-kompanów - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 31.07.2023
Rozmowa z dr inż. Karoliną Krzykowską-Piotrowską z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, która wspólnie z międzynarodowym zespołem badawczym opracowuje metody pozycjonowania i nawigacji robota-kompana, jak również mechanizmów i modeli wymiany danych z otoczeniem. Projekt zakłada wykorzystanie nawigacji satelitarnej, co nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem.
Ruszył drugi etap rozbudowy Sieci Obsługi Projektów
Data publikacji: 13.07.2023
Powstają kolejne komórki Lokalnych Oddziałów Projektowych
Unikatowe w skali kraju laboratorium powstaje w Gmachu Głównym PW
Data publikacji: 10.07.2023
Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji to infrastruktura dydaktyczna, która posłuży studentom m.in. do wykonywania pomiarów badania przemieszczeń poziomych, modelowania wychyleń oraz nabycia umiejętności wykorzystywania naziemnego skanowania laserowego w badaniu przemieszczeń. Laboratorium powstaje w ramach grantu dydaktycznego.