Zaproszenie do współpracy
Wiadomość od Rady POB Konwersja i Magazynowanie Energii.
Zapraszamy do współtworzenia Centrum Doskonałości Energii CORE na Politechnice Warszawskiej (Center of Excellence for Energy CORE).
Obszar energii jest kluczowy dla rozwoju naszej cywilizacji, wpływ na środowisko, priorytety EU. A jednocześnie my na PW mamy ogromny potencjał rozrzucony po wielu zespołach i wielu wydziałach. Widzieliśmy to w pracach POB. Udało się trochę zintegrować, udało się osiągnąć trochę sukcesów. Teraz chcielibyśmy wzmocnić te działania poprzez uruchomienie inicjatywy utworzenia na PW centrum CORE.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – w szczególności pracowników PW, doktorantów oraz studentów – do udziału w tej inicjatywie. Chcielibyśmy, aby Centrum stanowiło platformę do interdyscyplinarnej i wielopłaszczyznowej współpracy, wymiany wiedzy oraz realizacji projektów o wysokim potencjale innowacyjnym i aplikacyjnym. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest uzyskanie masy krytycznej eksperckiej, doświadczenia i zasobów ludzkich do bycia partnerem w dużych projektach unijnych i przemysłowych.
Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa zwiększy potencjał PW na arenie międzynarodowej i zaowocuje nowymi projektami na skalę światową.
Centrum będzie opierać się na czterech strategicznych filarach. Obejmują one szeroki zakres zagadnień związanych z przetwarzaniem, konwersją magazynowaniem, przesyłem i transportem oraz wykorzystaniem energii:
- Energy Conversion and Storage (Konwersja i magazynowanie energii) – poświęcony m.in. źródłom energii, zwłaszcza odnawialnej, zarządzaniu energią, bezpieczeństwu energetycznemu i niezależności energetycznej oraz zaawansowanym metodom magazynowania energii, w szczególności bateriom, superkondensatorom i systemom wodorowym z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć w dziedzinie energoelektroniki.
- Sustainable Transportation (Zrównoważony transport) – skupiający się m.in. na rozwoju technologii transportowych minimalizujących wpływ na środowisko, w tym elektromobilności, paliwach alternatywnych oraz optymalizacji systemów logistycznych.
- Sustainable Industry and Circular Economy (Zrównoważony przemysł i gospodarka o obiegu zamkniętym) – zajmujący się m.in. zrównoważonymi procesami przemysłowymi, efektywnością energetyczną w produkcji oraz modelem gospodarki o obiegu zamkniętym, redukującemu zużycie zasobów i emisje, z wykorzystaniem najnowszych trentów w przemyśle 5.0. W tym wykorzystanie i rozwój potencjału w dziedzinie elektroniki przemysłowej.
- Sustainable Urban Development and Built Environment (Zrównoważony rozwój miast i środowisko zbudowane) – koncentrujący się m.in. na zrównoważonym rozwoju miast, inteligentnych budynkach, systemach zarządzania energią w infrastrukturze urbanistycznej oraz adaptacji do zmian klimatycznych ze szczególnym uwzględnieniem budynków zero-energetycznych
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – w szczególności pracowników PW, doktorantów oraz studentów – do udziału w tej inicjatywie. Centrum stanowi platformę do interdyscyplinarnej i wielopłaszczyznowej współpracy, wymiany wiedzy oraz realizacji projektów o wysokim potencjale innowacyjnym i aplikacyjnym. Nadrzędnym celem jest uzyskanie masy krytycznej eksperckiej, doświadczenia i zasobów ludzkich do bycia partnerem w dużych projektach unijnych i przemysłowych.
Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa zwiększy potencjał PW na arenie międzynarodowej i zaowocuje nowymi projektami na skalę światową.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: core@pw.edu.pl.