Technologie fotoniczne
Strategia rozwoju POB Technologie fotoniczne na lata 2022-2026
Skład Rady Naukowej oraz kontakt>>>
Przykładowe aktywności:
Trzy lata działalności POB technologie fotoniczne
Data publikacji: 27.06.2023
Podsumowanie na półmetku
Kurs z czujników światłowodowych do monitorowania stanu konstrukcji i pomiarów biomedycznych
Data publikacji: 12.06.2023
Eksperci z Wydziału Fizyki i Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zrealizowali cykl szkoleń z technologii wykorzystania czujników światłowodowych do monitorowania struktur kompozytowych. Kurs zostały zrealizowane w ramach konkursu DEMO-Center.
Wydział Mechatroniki realizuje cykl szkoleń w ramach DEMO-Center
Data publikacji: 31.05.2023
Specjaliści z Wydziału Mechatroniki PW prowadzą kursy dla firm, ośrodków medycznych i instytutów badawczych z wykorzystania najnowszych urządzeń do ilościowego obrazowania fazowego na poziomie komórkowym. Projekt realizowany jest w ramach konkursu DEMO-Center.
Naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności pracy ogniw fotowoltaicznych
Data publikacji: 06.03.2023
Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona głównie w postaci ciepła. Naukowcy z PW pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.
Inżynierowie na rzecz społeczeństwa – Tech-Athon
Data publikacji: 22.03.2023
Trwa rejestracja członków zespołów na maraton pracy nad praktycznymi rozwiązaniami i demonstratorami w obszarach inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz konwersji i magazynowania energii.
II Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy
Data publikacji: 17.02.2023
Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia, które odbędzie się 12 maja 2023 r. w Auli Gmachu Fizyki PW.
Złote nanodomieszki
Data publikacji: 16.01.2023
Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.
Przepustka do druku 3D wysokiej rozdzielczości
Data publikacji: 28.10.2022
Na Politechnice Warszawskiej pojawiło się wyjątkowe urządzenie oferujące nieprzeciętne możliwości — to drukarka Nanoscribe Photonic Professional GT2, która pozwala wytwarzać obiekty trójwymiarowe w bardzo dużej rozdzielczości. Zakup urządzenia był finansowany w ramach grantu aparaturowego programu IDUB.
Prestiżowe wyróżnienie dla przewodniczącego POB Technologie fotoniczne
Data publikacji: 20.07.2022
Profesor Tomasz Woliński z Wydziału Fizyki PW został wyróżniony tytułem Optica Senior Member.
I Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy
Data publikacji: 13.05.2022
Już 20 maja 2022 roku w Auli Gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędą się, po raz pierwszy w Polsce, Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy, które wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Światła. Na targach obecna będzie delegacja klastra optycznego z Berlina-Brandenburgii.
Podwyższenie czułości, selektywności i wiarygodności wyników analiz biochemicznych
Data publikacji: 09.05.2022
Naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracowują nową metodę pomiarową, pozwalającą na uzyskanie wysokoczułych, selektywnych i jednocześnie uniwersalnych rozwiązań czujnikowych i bioczujnikowych. Swoje prace prowadzą w ramach grantu badawczego FOTECH-1.
Precyzyjniejsza metoda obserwacji mikroświata
Data publikacji: 15.02.2022
Optyczne metody pomiarowe są szeroko wykorzystywane m.in. w badaniach obiektów technicznych w skali makro, czy do podglądania mikroświata biologicznego. Szczególnie intersującą grupą są techniki generujące obraz prążkowy. Naukowcy z PW w ramach grantu POB Technologie fotoniczne podjęli się zadania „wyczyszczenia” tego typu obrazu, aby móc w jeszcze bardziej precyzyjny sposób obserwować i badać otaczający nas mikroświat.
Opis czasowej ewolucji układów materii miękkiej metodami topologicznej niejednorodności strukturalnej - publikacja
Data publikacji: 14.01.2022
W 2017 roku naukowcy z Politechniki Warszawskiej, podczas prac laboratoryjnych, zaobserwowali po raz pierwszy strukturę fotoniczną w nematycznych ciekłych kryształach domieszkowanych nanocząstkami złota. Ta obserwacja zaskutkowała publikacją badań w 2019 roku w czasopiśmie z górnego decyla - ACS Nano. Badacze na tym nie poprzestali i w ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FOTECH-1, kontynuowali swoje badania, o których można przeczytać we właśnie opublikowanym w Communications Materials (grupa Nature) artykule.
Oświetlenie LED bezpieczne dla ludzkiego wzroku
Data publikacji: 05.05.2021
Światło LED jest męczące dla oczu i może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad prototypem nowoczesnej białej lampy LED o świetle bezpiecznym dla ludzkiego wzroku.
Wystartował podcast projektu IDUB na PW
Data publikacji: 12.03.2021
Trzy kwadranse z badawczą to cykl rozmów z naukowcami Politechniki Warszawskiej o projektach naukowych realizowanych w ramach grantów badawczych, uzyskanych w konkursach zorganizowanych w ramach realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Prestiżowe nagrody SPIE dla naukowców z POB Technologie fotoniczne
Data publikacji: 11.01.2021
Profesor Małgorzata Kujawińska (Rada Naukowa POB Technologie fotoniczne) i profesor Krzysztof Patorski (oboje z Zakładu Inżynierii Fotonicznej, Instytut Mikromechaniki i Fotoniki, Wydział Mechatroniki PW) znaleźli się wśród laureatów prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).
Terahercowe obrazowanie tkanek nowotworowych
Data publikacji: 08.12.2020
Zespół złożony z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii (FTMC) w Wilnie pracuje pod kierownictwem dr Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1.
PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim
Data publikacji: 26.10.2020
PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Technologie fotoniczne
Data publikacji: 27.07.2020
- Innowacyjność jest wpisana w działalność POB Technologie fotoniczne. Fundamentalne prace badawcze w obszarze fotoniki muszą mieć na celu doprowadzenie do innowacyjnych rozwiązań, które finalnie pojawią się w postaci rynkowych produktów czy technologii - mówi profesor Tomasz Woliński, Przewodniczący POB Photonics. Jakie jeszcze wyzwania czekają na niego i naukowców działających w ramach POB Photonics? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu z serii "Kwestionariusz Przewodniczącego".