Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Strategia rozwoju POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna na lata 2022-2026
Skład Rady Naukowej oraz kontakt>>>
Przykładowe aktywności:
Badania, które pozwolą lepiej zrozumieć proces zarastania tętnic
Data publikacji: 15.01.2024
Pomysł naukowców z PW pomoże oszacować ryzyko i szybkość zarastania tętnic oraz ryzyko hemolizy przy chorobie wieńcowej. Projekt zakłada stworzenie trójwymiarowych modeli, odzwierciedlających geometrie tętnic, na podstawie danych tomografii komputerowej.
Pomysł naszych naukowców na udoskonalenie sensorów naskórnych
Data publikacji: 15.11.2023
Tatuaż, który monitoruje zdrowie pacjenta? Brzmi egzotycznie, ale nie dla naukowców z Wydziału Chemicznego PW, którzy w ramach grantu BIOTECHEMED-2 pracowali nad stworzeniem elektrody odniesienia do „elektronicznego tatuażu”, czyli nieinwazyjnego urządzenia analitycznego z czujnikami umieszczonymi na jego powierzchni.
Podsumowanie trzech lat działalności POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 26.06.2023
Główne wydarzenia od 2020 r.
Inżynierowie na rzecz społeczeństwa – Tech-Athon
Data publikacji: 22.03.2023
Trwa rejestracja członków zespołów na maraton pracy nad praktycznymi rozwiązaniami i demonstratorami w obszarach inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz konwersji i magazynowania energii.
Seminarium: CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 16.02.2023
Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-1 oraz ocenie śródokresowej grantów BIOTECHMED-3.
Laureaci MedTech-Athonu zaprezentują opracowane demonstratory
Data publikacji: 17.02.2023
Zapraszamy na wydarzenie podsumowujące kilkumiesięczną pracę młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, laureatów konkursu MedTech-Athonu – „Inżynierowie dla medycyny”. Demo Day odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT. Obowiązują zapisy.
Koncepcja nowych testów
Data publikacji: 03.10.2022
Szybkie biotesty oraz biosensory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dostrzegalne jest to zwłaszcza podczas trwającej pandemii koronawirusa. Nad opracowaniem nowego typu testów pracuje dr hab. inż. Mariusz Pietrzak, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PW.
Innowacyjne podejście do badania interakcji komórek skóry
Data publikacji: 12.07.2022
Mastocyty należą do jednych z ważniejszych komórek układu immunologicznego. Biorą udział w wielu procesach w naszym organizmie – zarówno prawidłowych, jak i patologicznych. Chociaż ich interakcje z innymi komórkami są przedmiotem wielu badań, niewielu badaczy skupia się na pokazaniu zmian zachodzących w czasie rzeczywistym. W tej nielicznej grupie znaleźli się naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Jednoczesny pomiar oddechu, pracy serca i aktywności
Data publikacji: 27.05.2022
Na Wydziale Mechatroniki PW powstał Pneumonitor, który pozwala monitorować częstość i głębokość oddechu oraz powiązać je ze zmiennością rytmu serca czy aktywnością osoby badanej. To pierwsze tego typu „mobilne” rozwiązanie przeznaczone do długotrwałej obserwacji.
MedTech-Athon – inżynierowie dla medycyny
Data publikacji: 17.05.2022
Pod koniec maja zespoły złożone z doktorantów zmierzą się z zadaniem stworzenia koncepcji praktycznego rozwiązania i demonstratora z obszaru inżynierii biomedycznej.
Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej
Data publikacji: 25.04.2022
W ramach grantu badawczego BIOTECHMED-2 grupa współpracujących naukowców z Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad opracowaniem platformy intensyfikującej procesy biotechnologiczne w hodowlanej w warunkach in vitro biomasie roślinnej.
Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii
Data publikacji: 25.04.2022
Glejak wielopostaciowy jest jedną z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu, a średni czas przeżycia chorego od rozpoznania choroby wynosi około 12 miesięcy. Zespół złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć efektywność chemioterapii i polepszyć komfort życia chorego.
Wyhoduj sobie trzecie zęby - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 17.03.2022
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW.
Nowe spojrzenie na rolę drożdży probiotycznych w leczeniu
Data publikacji: 08.03.2022
Specjalistki z Wydziału Chemicznego PW i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT badają, czy można przeprogramować drożdże probiotyczne, tak aby ich pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mogły stać się dojelitowym nośnikiem środków leczniczych.
Monografia pod redakcją naszych naukowców
Data publikacji: 31.01.2022
Nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się monografia „Sensory chemiczne i biosensory” pod redakcją trzech profesorów związanych z IDUB PW: prof. Zbigniewa Brzózki, prof. Elżbiety Malinowskiej i prof. Wojciecha Wróblewskiego
Naukowcy z PW tworzą rozwiązania dla kardiologii
Data publikacji: 11.01.2022
Na Politechnice Warszawskiej nie brakuje chętnych do prowadzenia badań związanych z kardiologią. Ich wyniki pozwolą uratować pacjentów.
W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni
Data publikacji: 22.11.2021
Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.
Naukowcy z PW prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu czerniaka
Data publikacji: 25.10.2021
W świetle rosnącej liczby osób chorujących na czerniaka skóry, na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad skuteczną terapią zapobiegania występowania wśród chorych oporności na leki. Wśród nich jest również grupa badaczy z Politechniki Warszawskiej.
Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 18.06.2020
Jakie wyzwania czekają na naukowców z POB BIB? Co dla profesora Zbigniewa Brzózki oznacza słowo "innowacyjność' w kontekście działalności naukowej? Zapraszamy do przeczytania kwestionariusza Przewodniczącego POB BIB.