Nowa koncepcja materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania protez kończyn - nowy odcinek podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. dr hab. inż. Joanną Ryszkowską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej na temat materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania elementów protez kończyn, z zastosowaniem wybranych technik druku 3D.

Logo podcastu

Proces wytwarzania protez kończyn wymaga, aby wiele z ich elementów zostało dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów, dlatego też jako podstawowe techniki do ich formowania w omawianym projekcie zaproponowano techniki addytywne. W porównaniu do dotychczas stosowanych technik wytwarzania protez, istotną zaletę druku 3D stanowi jego zdecydowanie niższy koszt finansowy stwarzający możliwość zwiększenia dostępności protez dla potrzebujących. Technika ta umożliwiałaby też bardzo łatwe dostosowywanie protez do szybko zmieniających się organizmów dzieci.

Projekt „Materiały polimerowe o zróżnicowanej charakterystyce mechanicznej i funkcjonalnej, przeznaczone do wytwarzania protez kończyn technikami addytywnymi” jest finansowany z programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Odcinek 14: Nowa koncepcja materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania protez kończyn

Słuchaj odcinka tutaj: