Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

IV Konferencja sprawozdawcza programu IDUB

Data publikacji: 19.11.2024

Na zdjęciu widoczni są uczestnicy konferencji

Za nami IV Konferencja sprawozdawcza programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, która odbyła się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Śledzenie wzroku w VR a terapia dzieci - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 18.11.2024

Od lewej: Maciej Ejduk i Dariusz Aksamit

Maciej Ejduk opowiada o wykorzystaniu technik śledzenia wzroku w wirtualnej rzeczywistości w terapii osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Rozmowa z prof. Jarosław Arabas na kanale Nauka. To lubię

Data publikacji: 21.10.2024

Screen z filmu na kanale Nauka. To lubię

Członek Rady Naukowej POB Sztuczna inteligencja i robotyka rozmawiał z Tomaszem Rożkiem na temat tego, czym jest sztuczna inteligencja z technicznego punktu widzenia.

Recykling pianek izolacyjnych

Data publikacji: 17.10.2024

Obraz przedstawia piankę izolacyjną.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW badają możliwości wytworzenia pianek izolacyjnych z pozostałości odpadów poużytkowych izolacyjnych pianek PUR, pozyskanych z rozbiórki lodówek, zamrażarek i innych sprzętów chłodniczych.

Koła naukowe zaprezentowały rezultaty grantów rektorskich

Data publikacji: 10.10.2024

Zdjęcie przedstawia osoby zgromadzone na spotkaniu.

Osiem kół naukowych, które otrzymały w 2023 roku grant rektorski, pokazało co udało im się stworzyć, czego udało im się nauczyć i jakie wyzwania napotkali podczas realizacji swoich projektów. Wydarzenie było częścią XXI Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich. 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia sportowe!

Data publikacji: 08.10.2024

Trzech mężczyzn na tle Gmachu Głównego PW.

Po wakacyjnej przerwie wznowione zostają zajęcia sportowe dla pracowników Politechniki Warszawskiej. Prezentowana oferta jest bezpłatna w ramach dofinansowania uzyskane z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Prof. Krzysztof Szczypiorski w Radzie Naukowej NASK

Data publikacji: 02.10.2024

logo

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał nowych członków Rady Naukowej NASK. W gronie ekspertów, którzy zasilili skład Rady, znalazł się prof. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.  Prof. Szczypiorski jest kierownikiem i współtwórcą Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Telekomunikacji na WEiTI, współtwórcą i kierownikiem Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i Analiza Danych na PW, a także kierownikiem studiów podyplomowych MBA Cybersecurity Management w Szkole Biznesu PW. 

Współpraca PW i SGGW przy badaniach ortopedycznych koni

Data publikacji: 30.09.2024

Zespół badawczy złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczął prace nad identyfikacją zmian metabolicznych i strukturalnych w tkankach przeciążonych stawów u koni sportowych. Wyniki badań mogą w przyszłości pomóc w zapobieganiu występowania choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoarthritis - OA).

Pierwsze "Granty na prototyp" przyznane

Data publikacji: 19.09.2024

Zdjęcie grupowe

Centrum Innowacji PW ogłosiło wyniki pierwszego konkursu „Grant na prototyp” realizowanego przez Politechnikę Warszawską ze środków IDUB. Dofinansowanie uzyskało 10 zespołów. 

Kto kształtuje nowe koncepcje w sztucznej inteligencji — duże korporacje czy akademia?

Data publikacji: 19.09.2024

Symboliczna grafika przedstawiająca sieć

Interdyscyplinarny zespół informatyków, fizyków i politologów z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego opublikował w czasopiśmie Journal of Informetrics artykuł, w którym analizuje wpływ przynależności autorów publikacji do największych korporacji technologicznych i informatycznych (powszechnie zwanych Big Tech) na przenoszenie się idei w nauce.

Studenci wyjeżdżają na międzyuczelniany obóz kół naukowych

Data publikacji: 28.08.2024

Uczestnicy Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych Dychów 2023

Już po raz trzeci grupa z Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odwiedza Dychów, żeby zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. W tym roku w projekcie uczestniczą 42 osoby. 

Monitoring warunków środowiskowych

Data publikacji: 27.08.2024

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

We wrześniu ruszą prace nad stworzeniem koncepcji urządzenia pomiarowego do badania jakości powietrza i hałasu opartego na czujnikach niskokosztowych. W przyszłości projekt może posłużyć do zbudowania inteligentnego systemu monitorowania i dostarczania informacji o jakości powietrza oraz hałasu w pomieszczeniach Politechniki Warszawskiej.

Ekoprojektowanie na PW

Data publikacji: 22.08.2024

Wydział Inżynierii Materiałowej

W ramach realizacji grantu dydaktycznego „Projektowanie zgodnie z zasadami cyklu życia/Life Cycle Desing”, na Wydziale Inżynierii Materiałowej zmodyfikowano program przedmiotu, który był w ofercie studiów drugiego stopnia.

Inteligentny kampus PW coraz bliżej?

Data publikacji: 21.08.2024

Fragment pl. Politechniki 1

Międzywydziałowy zespół rozpoczął prace nad koncepcją stworzenia na terenie kampusu centralnego sieci inteligentnych urządzeń (wyposażonych w urządzenia IoT). Jednym z takich urządzeń będzie „inteligentna latarnia”, wyposażona w zestaw dedykowanych sensorów, efektorów oraz systemów służących do komunikacji z innymi tego typu urządzeniami. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli użytkownikom kampusu PW na ułatwienia w korzystaniu z niego, np. zmniejszy zanieczyszczenie światłem. Projekt realizowany jest w ramach konkursu  STRATEG PW II.

Międzynarodowa konferencja naukowa Shaping 9

Data publikacji: 14.08.2024

Budynek Rektorska 4

W dniach 25-27 września 2024 roku na Politechnice Warszawskiej (Gmach Rektorska 4) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Shaping 9. Konferencja jest współfinansowana z programu IDUB w ramach konkursu Mat Conf PW.

UCRA-3: 3rd International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications

Data publikacji: 13.08.2024

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Konferencja jest współfinansowana z programu IDUB w ramach konkursu Mat Conf PW.

Zakończenie konkursu wspierającego przygotowanie i wydanie monografii w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych

Data publikacji: 05.08.2024

Zdjęcie przedstawiające fragment otoczenia Gmachu Głównego PW

Przyjmowanie wniosków zakończyło się 1 sierpnia br.

Wsparcie finansowe mobilności doktorantów

Data publikacji: 30.07.2024

mgr inż. Jacek Kostrzewa podczas prezentacji

Zachęcamy do składania wniosków!

Relacja wideo z Polskiej Konferencji Sztucznej Inteligencji

Data publikacji: 19.07.2024

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się jedno z największych w Polsce wydarzeń naukowo-biznesowych poświęconych Sztucznej Inteligencji

Zakończenie konkursu wspierającego przygotowanie i opublikowanie artykułu przeglądowego w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie

Data publikacji: 18.07.2024

Zdjęcie przedstawia dłonie na klawiaturze.

Przyjmowanie wniosków zakończyło się 18 lipca br.

We wrześniu ruszy IV edycja konkursu na granty dydaktyczne

Data publikacji: 16.07.2024

Zdjęcie przedstawia grupę osób.

Dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych PW ogłasza IV Konkurs na granty dydaktyczne w Politechnice Warszawskiej. Nabór wniosków rusza 16 września br.

Welcome Point na Politechnice Warszawskiej

Data publikacji: 11.07.2024

Welcome Point

Na naszej Uczelni powstała jednostka, która zapewnia obsługę zagranicznych studentów, doktorantów i pracowników oraz gości. To ważny punkt w realizacji strategii umiędzynarodowienia PW. 

Jak ma rozwijać się kampus PW? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 27.06.2024

Prof. Solarek i Dariusz Aksamit

Trwają prace nad stworzeniem koncepcji rozwoju przestrzennego Politechniki Warszawskiej na kolejne dziesięciolecia. W prace mogą włączyć się wszystkie zainteresowane osoby.

Innowacyjne zajęcia dydaktyczne z odnawialnych źródeł energii

Data publikacji: 19.06.2024

Jedno ze stanowisk w laboratorium magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej

Odpowiadając na zwiększające się zapotrzebowanie na praktyczną edukację z zakresu odnawialnych źródeł energii, w ramach grantu dydaktycznego uruchomiono unikatowe w skali uczelni laboratorium magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej w zgodzie z priorytetami proekologicznej infrastruktury technicznej.

Znamy zwycięzców DemoDay w ramach konkursu Tech-Athon 2023

Data publikacji: 17.06.2024

Uczestnicy DemoDay w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej

W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej odbyła się publiczna prezentacja demonstratorów przygotowanych przez finalistów Tech-Athon 2023.