Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Podążanie za trendami, czyli utworzenie nowych zajęć w ramach grantu dydaktycznego

W ramach grantu dydaktycznego uruchomiono interdyscyplinarne, międzywydziałowe i międzyuczelniane laboratorium w ramach nowo utworzonej na PW specjalności Technologie Konwersji i Akumulacji Energii.

Zdjęcie przedstawia studentów w bibliotece.

Laboratorium Chemicznych Źródeł Prądu to makro specjalność utworzona dla studentów Szkoły Zaawansowanych Technologii Chemicznych i Materiałowych (Wydział Chemiczny, Wydział Inżynierii Materiałowej, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej), która realizowana jest we współpracy z Politechniką Gdańską (w formie zajęć zdalnych).

Program laboratorium obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem, wytwarzaniem oraz eksploatacją i utylizacją chemicznych źródeł prądu (baterii, superkondensatorów, ogniw paliwowych). Podczas zajęć studenci mają możliwość zapoznać się z metodyką doboru komponentów do budowy elektrod i elektrolitu w powiązaniu z dostępnością surowców, ich ceną i wpływem na środowisko. W ramach tej części zajęć studenci samodzielnie konstruują półogniwa i kompletne ogniwa, a następnie wykonują ich testy elektrochemiczne i fizykochemiczne.

– Coraz większa popularność samochodów elektrycznych i wraz z nią rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii, wymuszają opracowanie nowych, lekkich i bardziej wydajnych systemów magazynowania energii, wśród których dominują elektrochemiczne magazyny energii – mówi prof. dr hab. inż. Marek Marcinek z Wydziału Chemicznego PW, kierownik specjalności Technologie Konwersji i Akumulacji Energii. – Utworzenie Laboratorium Chemicznych Źródeł Prądu było oczywistym krokiem, aby wpisać się w te trendy. Utworzone w ramach grantu dydaktycznego zajęcia pozwoliły Politechnice zaoferować studentom nie tylko coś bardzo nowoczesnego, ale również wpisać się w europejski ruch, polegający na bieżącym śledzeniu trendów w obszarze elektromobilności i magazynowaniu energii, tak by dostosowywać ścieżkę edukacji do potrzeb przemysłu – wyjaśnia.

Potrzeby rynku i potrzeby studentów są tożsame, na co wskazuje zainteresowanie studentów tą specjalnością – mimo krótkiego czasu na uruchomienie, laboratorium już w pierwszym naborze cieszyło się powodzeniem wśród młodych naukowców.

– Podczas zajęć studenci zdobywają kompleksową wiedzę na temat współczesnej energetyki wraz z jej aspektami ekonomicznymi, socjalnymi oraz administracyjnymi – mówi prof. Marcinek. – Program laboratorium został tak skonstruowany, aby młodzi mogli błyskawicznie znajdować pracę w tym niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynku oraz w sektorze produkcyjnym związanym tematycznie ze specjalnością, między innymi w Gigafactories, e-mobility, smart funcionalities – dodaje.

Obecnie trwa proces ubiegania się dla nowo utworzonej specjalności o afiliację w ramach Battery Academy, działającej przy Inicjatywie Unii Europejskiej European Battery Allience.

Projekt „Laboratorium Chemicznych Źródeł Prądu” jest finansowany w ramach grantu dydaktycznego programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.