Podsumowaliśmy pierwsze efekty utworzenia Lokalnych Oddziałów Projektowych
Za nami spotkanie podsumowujące pierwsze miesiące pracy Lokalnych Oddziałów Projektowych (LOP), które powstały w 2022 r. w ramach modernizowania systemu wsparcia przygotowywania i realizacji projektów badawczych. W spotkaniu uczestniczył Prorektor Mariusz Malinowski.
LOP Fizyka i LOP Południe to komórki, które świadczą usługi związane ze wsparciem administracyjnym dla pracowników czterech wydziałów PW: Fizyki (LOP Fizyka), Mechatroniki, Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Mechaniczny Technologiczny (LOP Południe). Oba LOP-y powstały jako pilotaż koncepcji SOP, czyli Systemu Obsługi Projektów, który polega na ścisłej współpracy Centrum Obsługi Projektów z Lokalnymi Oddziałami Projektowymi.
Do głównych zadań LOP-ów należy m.in. wsparcie w aplikowaniu i realizacji projektów, wsparcie pracowników naukowych w poszukiwaniu nowych źródeł finansowania projektów oraz aktywna pomoc we wszystkich obszarach pozamerytorycznych, czyli budżetowania, analiz biznesowych i oceny ryzyka. LOP to miejsce bezpośredniego wsparcia dla liderów projektów, co podkreśliła w swoim wystąpieniu dr inż. Urszula Laudyn, koordynatorka LOP Fizyka, zaznaczając, że LOP nie jest typową komórką administracyjną, ale administracyjną komórką wspierającą, która nie generuje podpisów, tylko ułatwia ich zdobywanie.
O zaangażowaniu pracowników LOP-ów świadczą zebrane opinie o wykonywanej przez nich pracy:
– (…) Nauczony doświadczeniem wniosków NCN sprzed paru lat zakładałem, że leży to (red. zbieranie podpisów) w gestii kierownika, więc bardzo mile się zaskoczyłem, że całą tą formalną procedurą zajęła się p. Dorota. To pozornie drobiazg (…) tak na prawdę, to jest również bardzo wydatna pomoc: efektywnie takie wyczekiwanie na dokumenty rozbija cały dzień pracy, który można poświęcić na badania albo przygotowanie do dydaktyki. Wydziałowy LOP to, z mojej perspektywy, jedna z najlepszych reform/zmian/nowości na PW ostatnich lat! – napisał dr inż. Grzegorz Siudem.
Plany na przyszłość
Spotkanie zakończyło wystąpienie dra hab. inż. Bartosza Sawickiego, profesora uczelni i członka zespołu zarządzającego projektem IDUB, który przedstawił plany na najbliższą przyszłość. Profesor m.in. poinformował, że planowane jest rozszerzenie struktury Systemu Obsługi Projektów o kolejne komórki.