Utworzenie Lokalnych Oddziałów Projektowych

Pilotażowe komórki LOP, będące elementem stworzonego Systemu Obsługi Projektów, zostały formalnie utworzone na mocy porozumień podpisanych 17 marca 2022 roku.

Zdjęcie przedstawia osoby podpisujące porozumienie.

Głównym celem działań D06 i D30 programu IDUB PW, w ramach których powstały Lokalne Oddziały Projektowe (LOP), jest gruntowna modernizacja systemu wsparcia przygotowywania i realizacji projektów badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów międzynarodowych. Powstający w wyniku współpracy COP-u (Centrum Obsługi Projektów) i LOP-ów System Obsługi Projektów ma pozwolić na przesunięcie środka ciężkości wsparcia administracyjnego z kontroli jakości produktu (wniosku o dofinansowanie) na zapewnienie jakości procesu, połączone z wyeliminowaniem wszelkich działań niepotrzebnie obciążających zespół projektowy.

W długoczasowej perspektywie System Obsługi Projektów ma doprowadzić do sytuacji, w której projekt traktowany będzie jako szansa biznesowa dla uczelni, a kierownik projektu będzie otrzymywał maksymalne wsparciem ze strony organizacji.

Co to jest LOP?

Lokalny Oddział Projektowy (LOP) to miejsce bezpośredniego wsparcia dla liderów projektów, w tym pomoc we wszystkich obszarach pozamerytorycznych - budżetowania, analiz biznesowych, oceny ryzyka. LOP będzie uzupełniać działania COP, aby wspomagać kierowników projektów i bardziej odciążyć ich w działaniach administracyjnych.

Jako pierwsze powstały dwie komórki: LOP Fizyka i LOP Południe. Będą one świadczyły usługi związane ze wsparciem administracyjnym dla pracowników czterech wydziałów PW: Fizyki (LOP Fizyka), Mechatroniki, Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Mechaniczny Technologiczny (LOP Południe).

Porozumienia powołująca do życia LOP Fizyka i LOP Południe podpisali: prof. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska (kierownik zespołu zarządzającego IDUB), Małgorzata Woźniak, (Dyrektor COP), dr hab. inż. Wojciech Wróbel, prof. uczelni (Dziekan Wydziału Fizyki), prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski (Dziekan Wydziału Mechatroniki), prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski (Dziekan Wydziału Mechaniczny Technologiczny),  prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz (Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych).