Współpraca PW i SGGW przy badaniach ortopedycznych koni
Zespół badawczy złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczął prace nad identyfikacją zmian metabolicznych i strukturalnych w tkankach przeciążonych stawów u koni sportowych. Wyniki badań mogą w przyszłości pomóc w zapobieganiu występowania choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoarthritis - OA).
Projekt zakłada zbadanie różnicy w wytrzymałości na obciążenia w zdrowych oraz objętych OA stawach obwodowego odcinka kończyn u koni za pomocą symulacji numerycznych wykorzystujących metodę elementów skończonych (MES).
Badania zostaną zrealizowane na materiale pobranym pośmiertnie od koni użytkowanych sportowo w wieku 4 do 25 lat. Kończyny będą obrazowane metodą tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego na SGGW. Warszawska uczelnia jest obecnie jedyną jednostką naukowo-badawczą w Polsce, która dysponuje wysokiej klasy 64-rzędowym tomografem komputerowym przystosowanym do diagnostyki obrazowej koni.
Po zobrazowaniu z badanych stawów zostaną pobrane próbki, które po wykonaniu badań, pozwolą na stworzenie symulacji pola naprężeń i odkształceń, co daje możliwość oceny wytrzymałości badanych struktur.
W ramach realizacji projektu zostanie nawiązana współpraca z dwoma ośrodkami zagranicznymi (Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Lipskim w Niemczech, Katedra i Klinika Medycyny Koni na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Budapeszcie na Węgrzech), które posiadają wysokiej klasy tomograf komputerowy dedykowany obrazowaniu koni w pozycji stojącej oraz rezonans magnetyczny przeznaczony do obrazowania koni w pozycji stojącej.
Projekt „Analiza numeryczna obwodowego odcinka kończyn u koni - badanie pilotażowe predykcji urazów przeciążeniowych u koni sportowych” realizowany jest w ramach konkursu BIOMED.
Skład zespołu badawczego:
dr inż. Krzysztof Jankowski, Wydział Mechaniczny Technologiczny PW; dr hab. Małgorzata Domino, prof. uczelni, Katedra Chorób Dużych Zwierząt i Klinika SGGW