Aktualności
Opis czasowej ewolucji układów materii miękkiej metodami topologicznej niejednorodności strukturalnej - publikacja
Data publikacji: 14.01.2022
W 2017 roku naukowcy z Politechniki Warszawskiej, podczas prac laboratoryjnych, zaobserwowali po raz pierwszy strukturę fotoniczną w nematycznych ciekłych kryształach domieszkowanych nanocząstkami złota. Ta obserwacja zaskutkowała publikacją badań w 2019 roku w czasopiśmie z górnego decyla - ACS Nano. Badacze na tym nie poprzestali i w ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FOTECH-1, kontynuowali swoje badania, o których można przeczytać we właśnie opublikowanym w Communications Materials (grupa Nature) artykule.
Naukowcy z PW tworzą rozwiązania dla kardiologii
Data publikacji: 11.01.2022
Na Politechnice Warszawskiej nie brakuje chętnych do prowadzenia badań związanych z kardiologią. Ich wyniki pozwolą uratować pacjentów.
Konkurs VISITING RESEARCHER
Data publikacji: 23.12.2021
Do 31 stycznia 2022 r. trwa nabór wniosków w konkursie, który jest organizowany przez Centrum Badawcze POB Technologie Materiałowe.
Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii
Data publikacji: 20.12.2021
„To nie jest tak, że za chwilę nie będzie litu na planecie. On będzie po prostu na tyle drogi, aby przestało być opłacalne używanie go w ogniwach litowo-jonowych. Jak ogniowo czy bateria będzie droga to droższy będzie samochód elektryczny, a już w tej chwili ogniwo stanowi 50% ceny samochodu elektrycznego. W związku z czym jest o co walczyć. Ktoś kto będzie potrafił produkować ogniwa, a z nich baterie, będzie konkurencyjny w segmencie samochodów elektrycznych” – to fragment rozmowy z profesorem Markiem Marcinkiem z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który w ramach programu IDUB prowadzi badania m.in. nad elektrochemicznym magazynowaniem energii w erze post-lithium.
Poznaliśmy wyniki konkursu na granty badawcze SzIR-3
Data publikacji: 17.12.2021
W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze SzIR-3 do finansowania Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Sztuczna inteligencja i robotyka skierowała 7 projektów.
Wyniki konkursu na granty badawcze Technologie Materiałowe-3 (Start i Advanced)
Data publikacji: 14.12.2021
W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze Technologie-Materiałowe-3 Rada POB Technologie Materiałowe do finansowania skierowała 9 projektów: 2 projekty w konkursie Start i 7 w konkursie Advanced.
Wyniki konkursu BEYOND POB II
Data publikacji: 14.12.2021
W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze BEYOND POB II do finansowania skierowano 13 projektów.
Wyniki konkursu na granty badawcze ENERGYTECH-3 (Impulse i Power)
Data publikacji: 14.12.2021
W zakończonym konkursie na granty badawcze ENERGYTECH-3 do finansowania skierowano 5 wniosków: 2 projektów w konkursie Impulse i 3 w konkursie Power.
Sprawna Uczelnia: Mapowanie i optymalizacja procesów PW
Data publikacji: 13.12.2021
W imieniu prof. Adama Woźniaka, Prorektora ds. Rozwoju, serdecznie zapraszamy na spotkanie dla członków społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej, organizowane w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza Politechnika Warszawska, które odbędzie się 16 grudnia (czwartek) w godz. 14.30 – 16.00 na platformie MS Teams.
Wyniki konkursu na granty badawcze FWEiTE-3
Data publikacji: 10.12.2021
Do finansowania w konkursie na granty badawcze FWEiTE-3 zostały skierowane 3 projekty. Konkurs zorganizowany został w ramach POB Fizyka wysokich energii i techniki eksperymentu.
Przyznano grant wewnętrzny wspierający złożenie wniosku w konkursie ERC
Data publikacji: 07.12.2021
W rozstrzygniętym konkursie do finansowania skierowano jeden projekt.
Wyniki konkursu na granty badawcze FOTECH-3
Data publikacji: 07.12.2021
Do finansowania w rozstrzygniętym właśnie konkursie na granty badawcze FOTECH-3 zostało skierowanych 7 projektów. Konkurs zorganizowany został w ramach POB Technologie fotoniczne.
Innowacje w gospodarce bioodpadami - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 06.12.2021
Zapraszamy do wysłuchania ósmego odcinka podcastu "Trzy kwadranse z badawczą", którego gościem jest dr inż. Piotr Manczarski, Kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Zostań opiekunem dla przyszłych spin-offów (i spin-outów)
Data publikacji: 06.12.2021
Mentoring dla zespołów pracujących nad rozwojem pomysłów biznesowych realizowany jest w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.
Trwa nabór wniosków do drugiej edycji konkursu w ramach programu POSTDOC PW
Data publikacji: 01.12.2021
Na początku grudnia wystartowała kolejna edycja konkursu POSTDOC PW. Wnioskodawcy mają dwa miesiące na złożenie konkursowych wniosków - termin ich składania upływa 31 stycznia 2022 r.
Wyniki konkursu BioTechMed_LAB-1
Data publikacji: 30.11.2021
W rozstrzygniętym konkursie do finansowania skierowano 6 projektów.
Bezpłatne zajęcia sportowe dla pracowników PW – oferta zajęć została rozszerzona
Data publikacji: 26.11.2021
Oferta zajęć sportowych adresowanych do pracowników Politechniki Warszawskiej została rozbudowana. Od grudnia pracownicy PW mogą uczestniczyć w porannych zajęciach z jogi, pływania (w tym nauki pływania), tai chi i „zdrowego ciała” (ogólnorozwojowe ćwiczenia przy muzyce) oraz w popołudniowych treningach ze sportów zespołowych – siatkówki, koszykówki i piłki nożnej.
Wyniki konkursu na granty badawcze CyberiADa-3 (Junior i Senior)
Data publikacji: 23.11.2021
W zakończonym konkursie na granty badawcze CyberiADa-3 w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Cyberbezpieczeństwo i analiza danych do finansowania skierowano 5 wniosków: 2 projekty w konkursie Junior i 3 w konkursie Senior.
W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni
Data publikacji: 22.11.2021
Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.
Przewodniczący Centrów Badawczych POB w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020
Data publikacji: 10.11.2021
57 osób z Politechniki Warszawskiej, w tym 4 związane z realizacją programu IDUB na PW, znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
Zamknięcie przyjmowania wniosków w 2021 r. w ramach programu Open Science
Data publikacji: 08.11.2021
Informujemy, że pracownicy i doktoranci Politechniki Warszawskiej mogą wnioskować o wsparcie finansowe udzielane na publikowanie artykułów w czasopismach w ramach tegorocznej edycji programu Open Science do końca listopada 2021 r.
Sprawna Uczelnia: „Turkusowe organizacje - samoorganizacja pracy zespołowej”
Data publikacji: 08.11.2021
Zapraszamy na otwarte spotkanie dla pracowników Politechniki Warszawskiej - Seminarium w ramach cyklu "Nowoczesne metody zarządzania na uczelni", które odbędzie się 23 listopada (wtorek) w godz. 15:00 – 16.30 na platformie MS Teams.
Naukowcy z PW rozwijają badania nad światłowodowymi układami fotonicznymi opartymi na ciekłych kryształach
Data publikacji: 06.11.2021
Z punktu widzenia światłowodowej komunikacji optycznej, wymagany jest obecnie dalszy postęp w zakresie eliminowania pewnych wad badanych systemów fotonicznych, takich jak niewystarczająco szybkie czasy odpowiedzi na zewnętrzne pole elektryczne (dziesiątki milisekund) oraz konieczność stosowania wysokiego napięcia sterującego ze względu na dużą średnicę światłowodu fotonicznego (setki woltów). Naukowcy z PW pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ich projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu badawczego FOTECH-2 finansowanego w ramach programy „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.