Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Konsorcjum ENHANCE z finansowaniem 2 mln euro z programu Horyzont 2020

Data publikacji: 09.02.2021

fot. Biuro ds. Promocji i Informacji

Konsorcjum ENHANCE (European Universities of Technology Alliance) otrzymało środki finansowe na realizację projektu „European Universities of Technology Alliance Research and Innovation Action” (ENHANCERIA) w ramach programu Horyzont 2020. 

Uczelniane seminarium online: Zarządzanie procesowe w Politechnice Warszawskiej

Data publikacji: 08.02.2021

Zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Czym jest zarządzanie procesowe i dlaczego jest tak ważne z perspektywy Politechniki Warszawskiej oraz jakie może przynieść korzyści dowiecie się Państwo uczestnicząc w seminarium, na które serdecznie zapraszamy!

Konkursy CB POB: wynagrodzenie

Data publikacji: 03.02.2021

Fot. KFF "Focus"

Ze względu na różnice w regulaminach z pierwszej i drugiej edycji konkursów Centrów Badawczych POB, uszczegóławiamy kwestie wynagrodzeń grantobiorców (kierowników i wykonawców).

Od grantu badawczego do patentu, czyli czym jest regulator wielowątkowy energoelektrycznych układów przekształcania w elektromobilności

Data publikacji: 02.02.2021

Schemat blokowy i wyniki symulacji dla układu napędowego

Do budowy układów regulacji w energoelektronicznych układach przekształcania energii elektrycznej stosuje się dwie metody sterowania, wykorzystujące: kaskadową strukturę regulacji ze sprzężeniami od poszczególnych wyjść obiektu i regulatory ze sprzężeniem od wektora zmiennych stanu obiektu. A gdyby tak te dwie koncepcje połączyć? Przed takim zadaniem stanęli naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane na nanocząstkach

Data publikacji: 21.01.2021

Fot. Pixabay

Zespół złożony z naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii wraz z zespołem immunologów pracuje nad opracowaniem nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związanych z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze IDUB against COVID-19.

BEYOND POB: zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń

Data publikacji: 20.01.2021

Fot. KFF Focus

96 wniosków wpłynęło na konkurs BEYOND POB. Obecnie trwa proces oceny projektów.

Ruszyły prace politechnicznego zespołu zarządzania procesowego

Data publikacji: 20.01.2021

Zespół zarządzania procesowego liczy na współpracę i zaangażowanie pracowników PW.

Politechnika Warszawska jest jak ludzki organizm - składa się z wielu organów (jednostek), między którymi istnieje wiele skomplikowanych powiązań. Organizm działa prawidłowo, gdy wszystkie organy i połączenia między nimi działają prawidłowo. W przypadku uczelni lepszemu funkcjonowaniu można pomóc, poprzez optymalizację procesów administracyjnych. Jak to zrobić? Nad tym będzie pracował właśnie powołany na Politechnice Warszawskiej zespół zarządzania procesowego.

Nasi naukowcy w World’s TOP 2% Scientists 2019

Data publikacji: 19.01.2021

Fot. KFF "Focus"

Prof. Małgorzata Lewandowska, kierownik zespołu zarządzającego projektu IDUB, oraz naukowcy związani z Centrami Badawczymi POB znaleźli się w przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda zestawieniu najczęściej cytowanych dwóch procent naukowców na świecie.

Spotkanie rektorów konsorcjum ENHANCE

Data publikacji: 18.01.2021

Logo ENHANCE

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba wziął udział w pierwszym spotkaniu Rady Dyrektorów konsorcjum ENHANCE w projekcie „Uniwersytety europejskie”, który jest w ścisłym związku z planem realizacji projektu IDUB. Spotkanie odbyło się 11 stycznia 2021 r.

Badanie zderzeń ciężkich jonów krokiem do zrozumienia ewolucji wczesnego Wszechświata

Data publikacji: 15.01.2021

Grafika przedstawiająca relatywistyczne zderzenia ciężkich jonów. Źródło: Chun Shen

W ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FWEiTE-1, zespół z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej podjął się zbadania geometrii i dynamiki zderzeń ciężkich jonów metodami femtoskopii korelacyjnej w ścisłej współpracy z naukowcami z całego świata w ramach eksperymentów STAR (RHIC), HADES (SIS-18) i CBM (SIS-100). W swojej pracy badacze szczególnie skupiają się na analizie diagramu fazowego chromodynamiki kwantowej (QCD) w dotąd niezbadanym obszarze, czyli zderzeń ciężkich jonów w niesprawdzonym dotąd zakresie energii zderzenia rzędu kilku lub kilkudziesięciu gigaelektronowoltów (GeV).

Wyniki konkursu na granty badawcze ENERGYTECH-2 (Impulse i Power)

Data publikacji: 12.01.2021

Fot. KFF Focus

W zakończonym konkursie na granty badawcze ENERGYTECH-2 do finansowania skierowano 18 wniosków: 7 projektów w konkursie Impulse i 11 w konkursie Power.

Prestiżowe nagrody SPIE dla naukowców z POB Technologie fotoniczne

Data publikacji: 11.01.2021

Profesor Małgorzata Kujawińska i profesor Krzysztof Patorski.

Profesor Małgorzata Kujawińska (Rada Naukowa POB Technologie fotoniczne) i profesor Krzysztof Patorski (oboje z Zakładu Inżynierii Fotonicznej, Instytut Mikromechaniki i Fotoniki, Wydział Mechatroniki PW) znaleźli się wśród laureatów prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).

Studentki PW w strukturze zarządczej konsorcjum ENHANCE - European University Alliance

Data publikacji: 11.01.2021

Logo konsorcjum ENHANCE

Środowisko studentów Politechniki Warszawskiej będzie reprezentowane w organach zarządzających konsorcjum ENHANCE.

Komunikat dot. możliwości uzyskania grantu badawczego

Data publikacji: 07.01.2021

Fot. KFF Focus

Osoby, które składały wnioski w II edycji konkursów CB POB, a nie uzyskały finansowania, mogą ubiegać się o grant w konkursie BEYOND POB.

Wyniki konkursu na granty badawcze Technologie-Materiałowe-2 (Start i Advanced)

Data publikacji: 23.12.2020

Wyniki konkursu na granty badawcze Technologie-Materiałowe -2 (Start i Advanced)

W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze Technologie-Materiałowe-2 Rada POB Technologie Materiałowe do finansowania skierowała 24 projekty: 9 projektów w konkursie Start i 15 w konkursie Advanced.

Wyniki konkursu na granty badawcze BIOTECHMED-2 (Start i Advanced)

Data publikacji: 23.12.2020

fot. KFF "Focus"

W zakończonym konkursie na granty badawcze BIOTECHMED-2 do finansowania skierowano 19 wniosków: 7 projektów w konkursie Start i 12 w konkursie Advanced.

Informacja o terminie publikacji wyników konkursu ENERGYTECH-2

Data publikacji: 22.12.2020

fot. KFF "Focus"

Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Konwersja i magazynowanie energii informuje, że wyniki konkursu ENERGYTECH-2 zostaną opublikowane do 15 stycznia 2021 r.

Poznaliśmy wyniki konkursu na granty badawcze SzIR-2

Data publikacji: 22.12.2020

Poznaliśmy wyniki konkursu na granty badawcze SzIR-2

W rozstrzygniętym konkursie na granty badawcze SzIR-2 do finansowania Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Sztuczna inteligencja i robotyka skierowała 10 projektów.

Wyniki konkursu na granty badawcze FOTECH-2

Data publikacji: 17.12.2020

fot. KFF "Focus"

Do finansowania w rozstrzygniętym właśnie konkursie na granty badawcze FOTECH-2 zostało skierowanych 9 projektów. Konkurs zorganizowany został w ramach POB Technologie fotoniczne.

Znamy wyniki konkursu na granty badawcze CyberiADa-2 (Junior i Senior)

Data publikacji: 17.12.2020

Znamy wyniki konkursu na granty badawcze CyberiADa-2 (Junior i Senior)

W zakończonym konkursie na granty badawcze CyberiADa-2 w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Cyberbezpieczeństwo i analiza danych do finansowania skierowano 11 wniosków: 7 projektów w konkursie Junior i 4 w konkursie Senior.

Znamy wyniki I edycji konkursu Best Paper

Data publikacji: 12.12.2020

Znamy wyniki I edycji konkursu Best Paper

W rozstrzygniętym konkursie na najlepsze artykuły naukowe wyłoniono 38 publikacji. Wysokość nagrody za każdy artykuł wynosi 15 tys. złotych.

Ujawnienie silnej interakcji między hadronami w LHC - publikacja w "Nature"

Data publikacji: 10.12.2020

Widok eksperymentu ALICE w CERN. Źródło: Julien Ordan, CERN

Zespół naukowców pracujących przy eksperymencie ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” wnioski z wyników swoich badań. Wśród  osób zaangażowanych w ten projekt są również naukowcy związani z CB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu.

Granty wewnętrzne wspierające złożenie wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Data publikacji: 09.12.2020

Logo ERC

Politechnika Warszawska ogłasza konkurs na granty wewnętrzne, finansowane ze środków projektu ,,Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”, dla pracowników PW, wspierające złożenie wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

BEYOND POB – zgłoś się do nowego konkursu

Data publikacji: 09.12.2020

Do 18 stycznia 2021 r. do godz. 23:59 można składać wnioski w konkursie BEYOND POB.

Do 18 stycznia 2021 r. do godz. 23:59 można składać wnioski w konkursie BEYOND POB. Tematyka grantów powinna dotyczyć obszarów badawczych ujętych w aktualnym wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Terahercowe obrazowanie tkanek nowotworowych

Data publikacji: 08.12.2020

Fot. nadesłane

Zespół złożony z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii  (FTMC) w Wilnie pracuje pod kierownictwem dr Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1.