Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Konsolidacja kierowniczej roli PW w programie badań atomów antyprotonowych w eksperymencie AEgIS w CERN

Data publikacji: 22.09.2021

Eksperyment AEgIS.

Międzynarodowa kolaboracja eksperymentu AEgIS w CERN nominowała doktora Georgy’ego Kornakova, adiunkta na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, na stanowisko Convenership for Physics with Antiprotonic Atoms. Pozycja ta jest współdzielona wspólnie z doktorem Giovannim Cerchiari z Uniwersytetu w Innsbrucku. Nominacja ta umacnia pozycję lidera zespołu PW w eksperymencie AEgIS.

Nowe edycje konkursów na granty badawcze

Data publikacji: 21.09.2021

Trzy osoby siedzące na schodach.

CB POB  i BEYOND POB

Nowy odcinek podcastu - dr inż. Rafał Wróblewski

Data publikacji: 15.09.2021

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z doktorem Rafałem Wróblewskim, Prodziekanem ds. Studenckich na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW o ultradźwiękowej atomizacji materiałów funkcjonalnych z przeznaczeniem do druku 3D.

Wyniki II edycji konkursu Best Paper

Data publikacji: 14.09.2021

Znamy wyniki II edycji konkursu Best Paper

W rozstrzygniętym konkursie Best Paper doceniono 44 publikacje. Program finansowany jest ze środków projektu ”Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”, realizowanego na Politechnice Warszawskiej.  

Naukowcy z PW rozwijają badania nad bateriami sodowo-jonowymi

Data publikacji: 03.09.2021

Zdjęcie SEM nanokrystalizowanej próbki o znacznie poprawionej przewodności elektrycznej wykonane przy dużym powiększeniu (100 kX).

Akumulatory sodowe typu Na-ion z biegiem lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, m.in. ze względu na niski koszt ich produkcji i łatwość w pozyskiwaniu surowców. Niestety, z powodu ich kiepskiej żywotności i niesatysfakcjonującej pojemności elektrochemicznej nadal nie stanowią pełnoprawnej alternatywy dla najpopularniejszych i drogich ogniw litowo-jonowych. Naukowcy z PW pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ich projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu badawczego ENERGYTECH-1.

Ruszył konkurs w ramach programu Mobility PW

Data publikacji: 01.09.2021

Zdjęcie przedstawia grupę studentów.

W ramach programu Mobility PW finansowane są m.in.: staże i wizyty studyjne, wyjazdy związane z prowadzeniem badań naukowych do rozprawy doktorskiej, czy uczestnictwo w szkołach letnich i zimowych. Termin składania wniosków w I konkursie upływa 20 września 2021 roku.

II Konferencja sprawozdawcza IDUB

Data publikacji: 24.08.2021

Grafika przedstawiająca datę i miejsce wydarzenia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Uniwersytet Jagielloński zapraszają do udziału w II Konferencji sprawozdawczej dla uczelni uczestniczących w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, organizowanej 8–9 września 2021 r. w Krakowie. Konferencja organizowana jest przy wsparciu członków międzynarodowego zespołu ekspertów oceniającego wnioski konkursowe.

Wyniki konkursu na granty dydaktyczne

Data publikacji: 13.08.2021

Zdjęcie przedstawiające rozmawiających kobietę i mężczyznę

W pierwszym konkursie na granty dydaktyczne w PW dofinansowanie przyznano 10 projektom.

Granty wewnętrzne wspierające złożenie wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Data publikacji: 10.08.2021

Do 10 września (I termin) i 29 października 2021 roku (II termin) trwa konkurs wspierający pracowników PW w przygotowaniu wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Granty będę finansowane ze środków projektu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.

Ruszył program Patent PW

Data publikacji: 30.07.2021

Zdjęcie przedstawiające mikroskop.

Program zakłada wsparcie pracowników PW w składaniu wniosków o ochronę międzynarodową wynalazków. Program finansowany jest z projektu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

"Wiem, że wspólnymi siłami podołamy temu wyzwaniu"

Data publikacji: 19.07.2021

dr inż. Krzysztof Dziedzic, Kanclerz Politechniki Warszawskiej

Już za kilka miesięcy czeka nas duża zmiana - rozpocznie się wdrażanie systemu EZD. Jak ten proces wygląda z perspektywy osoby zarządzającej administracją? W jaki sposób wspierani są pracownicy i czy nam się to opłaci? Zapraszamy do lektury wywiadu z drem inż. Krzysztofem Dziedzicem, Kanclerzem Politechniki Warszawskiej.

Wyniki konkursu na granty badawcze CyberSummer@WUT

Data publikacji: 12.07.2021

Zdjęcie przedstawiające studentów w bibliotece.

W zakończonym konkursie na granty badawcze dla studentów CyberSummer@WUT do finansowania skierowano 7 wniosków.

Wyniki konkursu POSTDOC PW I

Data publikacji: 12.07.2021

Zdjęcie przedstawiające mikroskop

W rozstrzygniętej pierwszej edycji konkursu POSTDOC PW do finansowania skierowano 10 projektów.

Politechniczna symulacja rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19

Data publikacji: 12.07.2021

Logo podcastu

Czy poglądy polityczne mogą wpłynąć na tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa? A rodzaj zabudowy - osiedle domków lub blokowiska? Te i około 80 innych czynników bierze pod uwagę zespół badawczy projektu MARCO, który opracował metody symulacji rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu „Trzy kwadranse z badawczą".

Wyniki konkursu na granty dla kół naukowych

Data publikacji: 06.07.2021

Zdjęcia przedstawia trzech mężczyzn.

Do finansowania skierowano 10 projektów.

Od zespołu roboczego do zarządzania procesowego, czyli na czym polegają prace przy budowie mapy procesów w PW

Data publikacji: 05.07.2021

Politechnika Warszawska

- Do każdego z zespołów roboczych został przypisany moderator lub moderatorzy z zespołu zarządzania procesowego, w zakresie przygotowania karty procesu (...). Moderatorzy spotykają się z zespołami roboczymi regularnie –  raz w tygodnia. Chociaż w przypadku obszerniejszych procesów są to nawet kilkugodzinne spotkania kilka razy w tygodniu. Po zakończeniu prac, zespoły robocze przedstawiają swoje wyniki podczas spotkania Komitetu sterującego EZD - mówi prof. Agnieszka Bitkowska, przewodnicząca Zespołu zarządzania procesowego. Zapraszamy do przeczytania wywiadu prezentującego kolejny aspekt prac nad wprowadzeniem systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją w PW.  

Elektroniczne zarządzanie dokumentacją - nagranie i materiały ze spotkania

Data publikacji: 30.06.2021

Zdjęcie prezentujące klawiaturę laptopa.

Zachęcamy osoby, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, na którym zaprezentowane zostały założenia elektronicznego zarządzania dokumentacją w Politechnice Warszawskiej oraz system EZD PUW, do zapoznania się z nagraniem wideo ze spotkania oraz prezentacją.

Jak przebiegają mechanizmy topnienia i krystalizacji? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 30.06.2021

Logo podcastu

W trzecim odcinku prof. Jerzy Antonowicz z Wydziału Fizyki mówi o badaniach nad doświadczalnym potwierdzeniem na występowanie przewidzianych teoretycznie zjawisk, takich jak inicjowane na defektach topnienie heterogeniczne oraz zachodzące homogenicznie w objętości kryształu zarodkowanie cieczy i parametry kinetyki.

Sprawna uczelnia - nagranie i materiały ze spotkania

Data publikacji: 22.06.2021

Zdjęcie przedstawiające uczestników spotkania

Za nami spotkanie online dla pracowników Politechniki Warszawskiej dotyczące prac realizowanych w ramach programu Sprawna uczelnia. Osoby, które nie mogły w nim uczestniczyć zachęcamy do zapoznania się z nagraniem wideo ze spotkania oraz dodatkowymi materiałami.

Konkurs na granty aparaturowe

Data publikacji: 16.06.2021

Zdjęcie przedstawiające kobietę.

Do 15 września 2021 r. trwa nabór wniosków w konkursie na projekty służące wzmocnieniu bazy aparaturowej.

Ultradźwiękowe podejście do atomizacji materiałów funkcjonalnych

Data publikacji: 26.05.2021

Efekt wykorzystania sonotrody ultradźwiękowej jako zimnego tygla - obraz ze skaningowyego mikroskopu elektronowego.

Więcej (materiałów poddanych badaniom) za mniej (pieniędzy) – taki efekt osiągnęli naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej dzięki innowacyjnemu podejściu do zagadnienia atomizacji materiałów funkcjonalnych. Swoje badania prowadzą w ramach grantu badawczego Technologie Materiałowe-1.

EZD od strony technicznej - wywiad z Gabrielem Matusem

Data publikacji: 25.05.2021

Według harmonogramu produkcyjne wdrożenie systemu produkcyjnego jest planowane na drugą dekadę listopada 2021 r.

Jesteśmy na końcowym etapie wdrożenia systemu testowego oraz przygotowujemy zarządzenia formalnoprawne. (...) Równolegle opracowywane są procesy, nad którymi pracują cztery zespoły projektowe. To ogrom pracy, ogromny krok milowy. Nikt wcześniej w taki metodyczny sposób się tym nie zajmował - mówi Gabriel Matus, kierownik projektu EZD. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Nowy odcinek naukowego podcastu „Trzy kwadranse z badawczą”

Data publikacji: 25.05.2021

Logo podcastu

Reaktywna forma tlenu jest szkodliwa dla organizmów. Jednak kontrolowane wykorzystanie jej naturalnych właściwości zmienia ją w uniwersalny utleniacz i umożliwia jej wykorzystanie w medycynie, w tym w szczególności w terapii leczenia nowotworów oraz jako uniwersalny, nieinwazyjny środek odkażający. Jak? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu.

CyberSummer@WUT - granty badawcze dla studentów

Data publikacji: 20.05.2021

Program skierowany jest do studentów II II stopnia kierunków związanych z działalnością POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych.

Do 30 czerwca studenci II stopnia kierunków związanych z działalnością POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych mogą składać wnioski o grant badawczy w programie CyberSummer@WUT.

EZD w zamówieniach publicznych - wywiad z Agnieszką Gawrońską-Chrobak

Data publikacji: 18.05.2021

- EZD to narzędzie, które ma ułatwić pracę, poprawić jej jakość, ułatwić udzielanie zamówień publicznych oraz ma umożliwić elastyczną pracę z dokumentem. Pandemia uświadomiła nam, że ta zmiana to konieczność - mówi Agnieszką Gawrońską-Chrobak, Kierownik Działu Zamówień Publicznych i członek Zespołu projektowego EZD. Czy to oznacza całkowite zlikwidowanie obiegu papierowego? Zapraszamy do lektury wywiadu.