Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Badania, które pozwolą lepiej zrozumieć proces zarastania tętnic

Data publikacji: 15.01.2024

Dr inż. Krzysztof Wojtas

Pomysł naukowców z PW pomoże oszacować ryzyko i szybkość zarastania tętnic oraz ryzyko hemolizy przy chorobie wieńcowej. Projekt zakłada stworzenie trójwymiarowych modeli, odzwierciedlających geometrie tętnic, na podstawie danych tomografii komputerowej.

Pomysł naszych naukowców na udoskonalenie sensorów naskórnych

Data publikacji: 15.11.2023

Zdjęcie przedstawia elektrody z polimerowymi membranami referencyjnymi, używane do badania wpływu rodzaju cieczy jonowej na stabilność potencjału.

Tatuaż, który monitoruje zdrowie pacjenta? Brzmi egzotycznie, ale nie dla naukowców z Wydziału Chemicznego PW, którzy w ramach grantu BIOTECHEMED-2 pracowali nad stworzeniem elektrody odniesienia do „elektronicznego tatuażu”, czyli nieinwazyjnego urządzenia analitycznego z czujnikami umieszczonymi na jego powierzchni.

Podsumowanie trzech lat działalności POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Data publikacji: 26.06.2023

POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Główne wydarzenia od 2020 r.

Inżynierowie na rzecz społeczeństwa – Tech-Athon

Data publikacji: 22.03.2023

Zdjęcie grupy osób.

Trwa rejestracja członków zespołów na maraton pracy nad praktycznymi rozwiązaniami i demonstratorami w obszarach inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz konwersji i magazynowania energii. 

Seminarium: CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Data publikacji: 16.02.2023

Grafika zapraszająca na wydarzenie.

Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-1 oraz ocenie śródokresowej grantów BIOTECHMED-3.

Laureaci MedTech-Athonu zaprezentują opracowane demonstratory

Data publikacji: 17.02.2023

Grafika z zapraszeniem na wydarzenie.

Zapraszamy na wydarzenie podsumowujące kilkumiesięczną pracę młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, laureatów konkursu MedTech-Athonu – „Inżynierowie dla medycyny”. Demo Day odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT. Obowiązują zapisy.

Koncepcja nowych testów

Data publikacji: 03.10.2022

Zdjęcie przedstawia test kasetkowy

Szybkie biotesty oraz biosensory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dostrzegalne jest to zwłaszcza podczas trwającej pandemii koronawirusa. Nad opracowaniem nowego typu testów pracuje dr hab. inż. Mariusz Pietrzak, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PW.

Innowacyjne podejście do badania interakcji komórek skóry

Data publikacji: 12.07.2022

Założenia projektu złożonego do konkursu na granty badawcze BIOTECHMED-2 Start

Mastocyty należą do jednych z ważniejszych komórek układu immunologicznego. Biorą udział w wielu procesach w naszym organizmie – zarówno prawidłowych, jak i patologicznych. Chociaż ich interakcje z innymi komórkami są przedmiotem wielu badań, niewielu badaczy skupia się na pokazaniu zmian zachodzących w czasie rzeczywistym. W tej nielicznej grupie znaleźli się naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Jednoczesny pomiar oddechu, pracy serca i aktywności

Data publikacji: 27.05.2022

Dr inż. Marcel Młyńczak

Na Wydziale Mechatroniki PW powstał Pneumonitor, który pozwala monitorować częstość i głębokość oddechu oraz powiązać je ze zmiennością rytmu serca czy aktywnością osoby badanej. To pierwsze tego typu „mobilne” rozwiązanie przeznaczone do długotrwałej obserwacji.

MedTech-Athon – inżynierowie dla medycyny

Data publikacji: 17.05.2022

Logo

Pod koniec maja zespoły złożone z doktorantów zmierzą się z zadaniem stworzenia koncepcji praktycznego rozwiązania i demonstratora z obszaru inżynierii biomedycznej.

Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej

Data publikacji: 25.04.2022

Platforma do immobilizacji korzeni transgenicznych wykorzystująca aerożel krzemoorganiczny o różnej morfologii (strukturze i średnicy porów) oraz zmodyfikowanych właściwościach powierzchniowych.

W ramach grantu badawczego BIOTECHMED-2 grupa współpracujących naukowców z Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad opracowaniem platformy intensyfikującej procesy biotechnologiczne w hodowlanej w warunkach in vitro biomasie roślinnej.

Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii

Data publikacji: 25.04.2022

Ilustracja przedstawiająca terapię opartą na nośnikach emulsyjnych z chemoterapeutykiem i cząsteczkami wyciszającymi geny odpowiedzialne za naprawy DNA nowotworu.

Glejak wielopostaciowy jest jedną z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu, a średni czas przeżycia chorego od rozpoznania choroby wynosi około 12 miesięcy. Zespół złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć efektywność chemioterapii i polepszyć komfort życia chorego.

Wyhoduj sobie trzecie zęby - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 17.03.2022

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW.

Nowe spojrzenie na rolę drożdży probiotycznych w leczeniu

Data publikacji: 08.03.2022

Zdjęcie przedstawia komórki jelitowe inkubowane z pęcherzykami drożdży probiotycznych.

Specjalistki z Wydziału Chemicznego PW i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT badają, czy można przeprogramować drożdże probiotyczne, tak aby ich pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mogły stać się dojelitowym nośnikiem środków leczniczych.

Monografia pod redakcją naszych naukowców

Data publikacji: 31.01.2022

Ilustracja przedstawia okładkę książki.

Nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się monografia „Sensory chemiczne i biosensory” pod redakcją trzech profesorów związanych z IDUB PW: prof. Zbigniewa Brzózki, prof. Elżbiety Malinowskiej i prof. Wojciecha Wróblewskiego

Naukowcy z PW tworzą rozwiązania dla kardiologii

Data publikacji: 11.01.2022

Wolontariuszka podczas pomiarów, fot K. Pawłowska

Na Politechnice Warszawskiej nie brakuje chętnych do prowadzenia badań związanych z kardiologią. Ich wyniki pozwolą uratować pacjentów.

W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni

Data publikacji: 22.11.2021

Zdjęcie Eweliny Drelich podczas pracy nad modelem protezy.

Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.

Naukowcy z PW prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu czerniaka

Data publikacji: 25.10.2021

Sara Larsson (firma Insplorion AB) i mgr Swamy Kasarla (doktorant LBIS WCh PW) podczas testowania nowej aparatury.

W świetle rosnącej liczby osób chorujących na czerniaka skóry, na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad skuteczną terapią zapobiegania występowania wśród chorych oporności na leki. Wśród nich jest również grupa badaczy z Politechniki Warszawskiej. 

Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

Data publikacji: 18.06.2020

Prof. Zbigniew Brzózka/fot. Biuletyn PW

Jakie wyzwania czekają na naukowców z POB BIB? Co dla profesora Zbigniewa Brzózki oznacza słowo "innowacyjność' w kontekście działalności naukowej? Zapraszamy do przeczytania kwestionariusza Przewodniczącego POB BIB.