Skrót z działalności POB Technologie materiałowe
Co wydarzyło się przez ostatnie trzy lata?
Mająca na celu upowszechnienie doskonałości naukowej i prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie przez zespoły badawcze PW, POB Technologie materiałowe wyłonił spośród wszystkich zgłoszeń do 3 konkursów na granty badawcze POB, 58 projektów.
Celem projektu, którym kierowała dr inż. Katarzyna Jabłczyńska z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, było wytworzenie hybrydowego materiału włókninowego przeznaczonego do filtracji powietrza, cechującego się zarówno wysoką sprawnością filtracyjną, jak i silnymi właściwościami biobójczymi w obecności światła z zakresu widzialnego. Przystępując do realizacji projektu, zespół badawczy zakładał stworzenie struktury z polipropylenowych włókien o średnicy kilku mikrometrów i powierzchni pokrytej odpowiednio zaprojektowanymi nanocząstkami fotokatalizatora, które będą prowadzić do neutralizacji bakterii i innych mikroorganizmów zdeponowanych w strukturze filtra. Więcej o projekcie >>>
Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jerzego Antonowicza z Wydziału Fizyki PW, prowadził badania nad indukowanym optycznie topnieniem palladu przy wykorzystaniu metody ultra-szybkiej, czasowo-rozdzielczej dyfrakcji rentgenowskiej z użyciem impulsów promieniowania emitowanego przez rentgenowski laser na swobodnych elektronach (X-ray free-electron laser - XFEL). W trakcie przeprowadzonych pomiarów w European XFEL cienka warstwa metalu była wzbudzana femtosekundowym impulsem optycznym, który powodował jej lokalne stopienie. Przybywający z opóźnieniem próbkujący impuls rentgenowski ulegał dyfrakcji na strukturze naświetlonego obszaru warstwy, a rozkład przestrzenny promieniowania rozproszonego rejestrowany był w postaci dwuwymiarowego dyfraktogramu. Więcej o prowadzonych badaniach >>>
Działania strategiczne
POB TM przeprowadził konkurs Visiting Reasercher, którego celem było zwiększenie potencjału badawczego Politechniki Warszawskiej poprzez zatrudnienie wybitnego specjalisty, naukowo związanego z zagadnieniami z zakresu tematyki POB-u. Efektem inicjatywy było zatrudnienie wybitnego profesora z Francji, Patricka Josepha Masseta oraz zrealizowanie przez niego projektu pt. Powder EngineeRing For EnergetiC Technologies.
W 2022 r. POB zorganizował pierwszą edycją konkursu Mat-LAB, którego celem było wsparcie finansowe utworzenia nowej oraz rozwoju obecnej infrastruktury badawczej. W związku z dużym zainteresowaniem, w 2023 r. ogłoszono kolejną edycję konkursu.
POB TM pamiętał również o studentach i zorganizował dla nich konkurs DEMO Materials, którego celem było wsparcie ich rozwoju naukowego, zwiększenie ich aktywności naukowej oraz umożliwienie im rozwoju naukowego z zakresu technologii materiałowych, poprzez opracowanie oraz wykonanie demonstratora, czyli produktu z zakresu technologii materiałowych, wyprodukowanego samodzielnie przez wnioskodawców, w procesie jego zaprojektowania oraz wytworzenia.
Dodatkowo, POB TM pamiętał o promocji swoich działań. Przez kilka lat m.in. powstał katalog zespołów POB TM, w którym została zaprezentowana tematyka części grup badawczych, działających w ramach tego obszaru, zorganizowano seminaria naukowe oraz zaprezentowano działalność POB TM podczas XXV Seminarium Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, które umożliwiło wyjście z działalnością POB TM poza granice uczelni.