Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Wsłuchaj się w naukę

Data publikacji: 29.10.2021

Logo podcastu

Podcast „Trzy kwadranse z badawczą”

Wyniki konkursy na granty aparaturowe

Data publikacji: 28.10.2021

Zdjęcie przedstawiające kobietę.

W rozstrzygniętym konkursie do finansowania skierowano 22 projekty.

Sprawna Uczelnia: pierwsze seminarium z cyklu "Nowoczesne metody zarządzania na uczelni" za nami

Data publikacji: 26.10.2021

Podczas spotkania można było wysłuchać bardzo ciekawego wykładu, poprowadzonego przez dr hab. Justynę Maciąg, która jest kierownikiem Zakładu Zarządzania Publicznego w Instytucie Spraw Publicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doktor Maciąg w ciągu 90 minut zarysowała w teorii budowanie gotowości do zmiany w podejściu procesowym na uczelniach i podała również jak to wygląda w praktyce, prezentując studium przypadku.

Sprawna Uczelnia: rusza kurs języka angielskiego dla pracowników recepcji, obsługi gości zagranicznych i Straży Akademickiej

Data publikacji: 26.10.2021

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn w bibliotece.

W ramach działania D.11 już 8 listopada br. rusza kurs podstawowy języka angielskiego dla pracowników, którzy są często tymi, z którymi zagraniczni goście Politechniki Warszawskiej mają pierwszy kontakt po przyjeździe. 

Prąd ze ścieków - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 25.10.2021

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z prof. Moniką Żubrowską-Sudoł z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy z PW prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu czerniaka

Data publikacji: 25.10.2021

Sara Larsson (firma Insplorion AB) i mgr Swamy Kasarla (doktorant LBIS WCh PW) podczas testowania nowej aparatury.

W świetle rosnącej liczby osób chorujących na czerniaka skóry, na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad skuteczną terapią zapobiegania występowania wśród chorych oporności na leki. Wśród nich jest również grupa badaczy z Politechniki Warszawskiej. 

Konkurs BioTechMed_LAB-1

Data publikacji: 15.10.2021

Maksymalny czas realizacji projektu badawczego wynosi 24 miesiące.

Do 12 listopada trwa nabór wniosków w konkursie na projekty służące wzmocnieniu bazy aparaturowej, umożliwiającej wykonywanie przełomowych badań z zakresu dziedziny „Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna” lub zagadnień pokrewnych, wpisujących się w obszar działalności POB BIB.

Jak wygląda praca w CERN? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 14.10.2021

Logo podcastu

W najnowszym odcinku podcastu "Trzy kwadranse z badawczą" gościmy młodego naukowca - Wojciecha Brylińskiego z Wydziału Fizyki PW, który podczas swojej kilkudniowej przerwy w pracy w ośrodku badawczym CERN opowiedział Dariuszowi Aksamitowi o prowadzonych przez siebie badaniach naukowych.

Bezpłatne zajęcia sportowe dla pracowników PW

Data publikacji: 12.10.2021

Informacja dotycząca zajęć sportowych

Aktywne poranki z jogą, na basenie lub na zajęciach "zdrowe ciało"? A może aktywne popołudnie na koszykówce lub siatkówce? Takie zajęcia, w 100% dofinansowane przez Politechnikę Warszawską, mają do wyboru wszyscy Pracownicy PW! 

Eksperyment ALICE: postępy w badaniach

Data publikacji: 08.10.2021

Schematyczna ilustracja dostępnych technik eksperymentalnych pomiaru oddziaływania między hadronami: a) eksperymenty rozpraszania, b) pomiary przesunięć energii z widma rentgenowskiego w wyniku deekscytacji egzotycznych atomów, c) femtoskopia w małych układach zderzeniowych (pp ) z efektami kanałów sprzężonych (pokazanymi na zielono) oraz w dużych układach kolizyjnych (Pb-Pb) ze znikającym udziałem kanałów sprzężonych (pokazanym na niebiesko) oraz w konsekwencji zmianą charakteru oddziaływania.

Naukowcy z Wydziału Fizyki opublikowali w czasopiśmie Physics Letters B najświeższe wyniki swoich badań nad zmianami charakterystyki oddziaływania silnego między materią zwykłą a materią dziwną.

"Złoty Cyborg" dla przewodniczącego CB POB CyberDS

Data publikacji: 04.10.2021

Prof. Szczypiorski po wręczeniu statuetki, fot. nask.pl

Podczas posiedzenia Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN w siedzibie NASK wręczono statuetki „Złotych Cyborgów” za osiągniecia w rozwoju branży teleinformatycznej w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazł się przewodniczący Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych prof. Krzysztof Szczypiorski.

Grant dydaktyczny: Jak będą wyglądały „inteligentne” miasta w przyszłości?

Data publikacji: 27.09.2021

Grafika SMART CITY

W pierwszym konkursie na granty dydaktyczne w PW dofinansowanie przyznano m.in. projektowi prof. Roberta Olszewskiego pt. "Smart city – mroczne widmo czy nowa nadzieja?". Właśnie ruszyły zapisy dla studentów na zajęcia.

Konsolidacja kierowniczej roli PW w programie badań atomów antyprotonowych w eksperymencie AEgIS w CERN

Data publikacji: 22.09.2021

Eksperyment AEgIS.

Międzynarodowa kolaboracja eksperymentu AEgIS w CERN nominowała doktora Georgy’ego Kornakova, adiunkta na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, na stanowisko Convenership for Physics with Antiprotonic Atoms. Pozycja ta jest współdzielona wspólnie z doktorem Giovannim Cerchiari z Uniwersytetu w Innsbrucku. Nominacja ta umacnia pozycję lidera zespołu PW w eksperymencie AEgIS.

Nowe edycje konkursów na granty badawcze

Data publikacji: 21.09.2021

Trzy osoby siedzące na schodach.

CB POB  i BEYOND POB

Nowy odcinek podcastu - dr inż. Rafał Wróblewski

Data publikacji: 15.09.2021

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z doktorem Rafałem Wróblewskim, Prodziekanem ds. Studenckich na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW o ultradźwiękowej atomizacji materiałów funkcjonalnych z przeznaczeniem do druku 3D.

Wyniki II edycji konkursu Best Paper

Data publikacji: 14.09.2021

Znamy wyniki II edycji konkursu Best Paper

W rozstrzygniętym konkursie Best Paper doceniono 44 publikacje. Program finansowany jest ze środków projektu ”Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”, realizowanego na Politechnice Warszawskiej.  

Naukowcy z PW rozwijają badania nad bateriami sodowo-jonowymi

Data publikacji: 03.09.2021

Zdjęcie SEM nanokrystalizowanej próbki o znacznie poprawionej przewodności elektrycznej wykonane przy dużym powiększeniu (100 kX).

Akumulatory sodowe typu Na-ion z biegiem lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, m.in. ze względu na niski koszt ich produkcji i łatwość w pozyskiwaniu surowców. Niestety, z powodu ich kiepskiej żywotności i niesatysfakcjonującej pojemności elektrochemicznej nadal nie stanowią pełnoprawnej alternatywy dla najpopularniejszych i drogich ogniw litowo-jonowych. Naukowcy z PW pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ich projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu badawczego ENERGYTECH-1.

Ruszył konkurs w ramach programu Mobility PW

Data publikacji: 01.09.2021

Zdjęcie przedstawia grupę studentów.

W ramach programu Mobility PW finansowane są m.in.: staże i wizyty studyjne, wyjazdy związane z prowadzeniem badań naukowych do rozprawy doktorskiej, czy uczestnictwo w szkołach letnich i zimowych. Termin składania wniosków w I konkursie upływa 20 września 2021 roku.

II Konferencja sprawozdawcza IDUB

Data publikacji: 24.08.2021

Grafika przedstawiająca datę i miejsce wydarzenia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Uniwersytet Jagielloński zapraszają do udziału w II Konferencji sprawozdawczej dla uczelni uczestniczących w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, organizowanej 8–9 września 2021 r. w Krakowie. Konferencja organizowana jest przy wsparciu członków międzynarodowego zespołu ekspertów oceniającego wnioski konkursowe.

Wyniki konkursu na granty dydaktyczne

Data publikacji: 13.08.2021

Zdjęcie przedstawiające rozmawiających kobietę i mężczyznę

W pierwszym konkursie na granty dydaktyczne w PW dofinansowanie przyznano 10 projektom.

Granty wewnętrzne wspierające złożenie wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Data publikacji: 10.08.2021

Do 10 września (I termin) i 29 października 2021 roku (II termin) trwa konkurs wspierający pracowników PW w przygotowaniu wniosku w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Granty będę finansowane ze środków projektu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.

Ruszył program Patent PW

Data publikacji: 30.07.2021

Zdjęcie przedstawiające mikroskop.

Program zakłada wsparcie pracowników PW w składaniu wniosków o ochronę międzynarodową wynalazków. Program finansowany jest z projektu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

"Wiem, że wspólnymi siłami podołamy temu wyzwaniu"

Data publikacji: 19.07.2021

dr inż. Krzysztof Dziedzic, Kanclerz Politechniki Warszawskiej

Już za kilka miesięcy czeka nas duża zmiana - rozpocznie się wdrażanie systemu EZD. Jak ten proces wygląda z perspektywy osoby zarządzającej administracją? W jaki sposób wspierani są pracownicy i czy nam się to opłaci? Zapraszamy do lektury wywiadu z drem inż. Krzysztofem Dziedzicem, Kanclerzem Politechniki Warszawskiej.

Wyniki konkursu na granty badawcze CyberSummer@WUT

Data publikacji: 12.07.2021

Zdjęcie przedstawiające studentów w bibliotece.

W zakończonym konkursie na granty badawcze dla studentów CyberSummer@WUT do finansowania skierowano 7 wniosków.

Wyniki konkursu POSTDOC PW I

Data publikacji: 12.07.2021

Zdjęcie przedstawiające mikroskop

W rozstrzygniętej pierwszej edycji konkursu POSTDOC PW do finansowania skierowano 10 projektów.