Aktualności
Nanokrystaliczne alluaudyty naszych fizyków pod lupą prof. Lindy Nazar
Data publikacji: 13.03.2023
Dr hab. inż. Tomasz Pietrzak oraz mgr inż. Maciej Nowagiel wrócili z dwutygodniowej wizyty badawczej w grupie prof. Lindy Nazar na Uniwersytecie w Waterloo w Kanadzie. Celem było przygotowanie prototypowych baterii sodowych z wykorzystaniem zsyntezowanych przez grupę dr. Pietrzaka nanokrystalicznych materiałów katodowych o strukturze alluaudytu.
Naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności pracy ogniw fotowoltaicznych
Data publikacji: 06.03.2023
Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona głównie w postaci ciepła. Naukowcy z PW pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.
Seminarium uczelniane: Europejska Ewaluacja Instytucjonalna Politechniki Warszawskiej
Data publikacji: 02.03.2023
Spotkanie odbędzie się w 16 marca 2023 r. o godz. 16.15 w sali 134 w Gmachu Głównym PW.
Jak promować uczelnię? Gość: Rzecznik prasowy PW - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 22.02.2023
Jednym z podejmowanych działań w ramach realizacji programu IDUB jest budowanie marki Politechniki Warszawskiej. Na to składa się m.in. promocja badań naukowych. Dlaczego budujemy markę poprzez promocję badań naukowych? Jak wygląda współpraca naukowców z dziennikarzami? Jaka jest w tym wszystkim rola rzecznika prasowego? O tym i jeszcze wielu innych rzeczach mówi Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy i kierownik Biura Komunikacji i Promocji PW.
II Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy
Data publikacji: 17.02.2023
Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia, które odbędzie się 12 maja 2023 r. w Auli Gmachu Fizyki PW.
Laureaci MedTech-Athonu zaprezentują opracowane demonstratory
Data publikacji: 17.02.2023
Zapraszamy na wydarzenie podsumowujące kilkumiesięczną pracę młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, laureatów konkursu MedTech-Athonu – „Inżynierowie dla medycyny”. Demo Day odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT. Obowiązują zapisy.
Seminarium: CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 16.02.2023
Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-1 oraz ocenie śródokresowej grantów BIOTECHMED-3.
Kolejna edycja konkursu Open Science
Data publikacji: 15.02.2023
Wnioski o wsparcie finansowe w czwartej edycji programu Open Science można składać od 15 lutego 2023 roku do czasu wyczerpania zaplanowanych na dany rok środków finansowych.
Podsumowaliśmy pierwsze efekty utworzenia Lokalnych Oddziałów Projektowych
Data publikacji: 14.02.2023
Za nami spotkanie podsumowujące pierwsze miesiące pracy Lokalnych Oddziałów Projektowych (LOP), które powstały w 2022 r. w ramach modernizowania systemu wsparcia przygotowywania i realizacji projektów badawczych. W spotkaniu uczestniczył Prorektor Mariusz Malinowski.
Seminarium online: CB POB Sztuczna Inteligencja i Robotyka
Data publikacji: 14.02.2023
Zapraszamy do udziału w trzydniowym seminarium online, organizowanym przez Centrum Badawcze Priorytetowego Obszaru Badawczego Sztucznej Inteligencji i Robotyki. Podczas spotkań laureaci konkursów na granty badawcze SzIR-1, SzIR-2 i SzIR-3 zaprezentują swoje projekty.
Wyniki III edycji konkursu Best Paper
Data publikacji: 10.02.2023
W rozstrzygniętym konkursie Best Paper doceniono 30 publikacji.
AIR-LEADER: wyniki
Data publikacji: 08.02.2023
W rozstrzygniętym konkursie jeden projekt został skierowany do finansowania.
Doskonalenie kompetencji zawodowych – uruchamiamy nowy programy
Data publikacji: 06.02.2023
Zapraszamy młode, zdolne osoby pracujące naukowo na Politechnice Warszawskiej do udziału w nowym programie realizowanym w ramach systemu wsparcia rozwoju zawodowego pracowników PW.
Nauka w wirtualnej rzeczywistości
Data publikacji: 03.02.2023
Wykorzystanie technologii VR w edukacji pozwala na rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, a także umożliwia pracę w zespole międzynarodowym w formie zdalnej. Bogatą paletę zastosowań VR w dydaktyce postanowił wykorzystać zespół pracowników z PW, tworząc Laboratorium Geoprzestrzennej Rzeczywistości Wirtualnej i Planowania w Rzeczywistości Rozszerzonej.
III edycja badania satysfakcji pracowników PW
Data publikacji: 02.02.2023
[Aktualizacja: Ankietę można wypełnić do 3 marca] Celem badania jest diagnoza poziomu satysfakcji z pracy na Uczelni oraz ze współpracy między pracownikami PW.
Ochrona własności intelektualnej na PW - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 25.01.2023
Co może zrobić naukowiec, gdy jego praca naukowa ma potencjał komercjalizacyjny albo wymaga ochrony własności intelektualnej? Co to jest program Patent PW, finansowany ze środków programu IDUB? O tym opowiada Magdalena Cybulska, starsza specjalistka ds. własności intelektualnej na Politechnice Warszawskiej w Dziale Ochrony Własności Intelektualnej Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii.
Badania nad oczyszczaniem biogazu do biometanu
Data publikacji: 23.01.2023
Naukowcy z PW konstruują urządzenie chłodnicze, które oczyszcza biogaz do biometanu. Dotychczasowe badania pozwoliły na zgłoszenie już trzech patentów.
Wyniki konkursu STRATEG PW
Data publikacji: 20.01.2023
Pięć wniosków zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu.
Jak uczyć specjalistów od mechaniki? Nowocześnie!
Data publikacji: 20.01.2023
W kształceniu przyszłych inżynierów trzeba wprowadzić zmiany. Tak właśnie dzieje się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW. Zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Pokojskiego otrzymał na ten cel grant dydaktyczny z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Jego efektem jest uruchomienie nowej specjalności na studiach magisterskich z inżynierii mechanicznej – Zaawansowane metody projektowania i rozwoju produktu w inżynierii mechanicznej.
Złote nanodomieszki
Data publikacji: 16.01.2023
Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.
Konkurs „Najlepsi z najlepszych PW”
Data publikacji: 02.01.2023
Nabór wniosków trwa do 17 lutego 2023 r.
Konkurs dla młodych naukowców
Data publikacji: 02.01.2023
W I edycji konkursu YOUNG PW termin wnioski o przyznanie finansowania można składać do 31 stycznia 2023 r.
Kwas mrówkowy paliwem przyszłości?
Data publikacji: 19.12.2022
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW pracują nad ogniwem paliwowym zasilanym kwasem mrówkowym o wysokiej stabilności i podwyższonej wydajności. Na temat projektu z mgr inż. Moniką Jałowiecką rozmawiał Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki PW.