Aktualności
Kolejne edycje konkursu STRATEG PW - Zrównoważony rozwój kampusu PW oraz Inteligentny kampus PW
Data publikacji: 15.03.2024
Do 2 kwietnia br. można złożyć wnioski w dwóch edycjach konkursu STRATEG PW, którego celem jest wytworzenie i wdrożenie rozwiązań rozwojowych poprawiających efektywność funkcjonowania Politechniki Warszawskiej.
nasz.KAMPUS.PW – otwarte warsztaty projektowe
Data publikacji: 06.03.2024
Każda z części kampusu Politechniki powinna spełniać wysokie standardy zagospodarowania, odpowiadające znaczeniu i ambicjom Uczelni. Jednocześnie, wszystkie elementy powinny być jak najlepiej powiązane między sobą i harmonijnie włączone w strukturę przestrzenną miasta. Nad tym złożonym zadaniem pochylą się uczestnicy otwartych warsztatów nasz.KAMPUS.PW, podczas których władze, wykładowcy, pracownicy, doktoranci, studenci i mieszkańcy wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie jak powinien wyglądać nasz kampus w przyszłości. Nad wszystkim będą czuwali doświadczeni projektanci.
Studenckie prace nad platformą do uniwersalnego umieszczania satelitów na orbicie okołoziemskiej - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 26.02.2024
Prof. Jan Kindracki, opiekun Studenckiego Koła Astronautycznego PW, opowiada o grancie rektorskim dla koła naukowego pt. Badanie orbitalnych platform do uniwersalnego umieszczania satelitów na orbicie okołoziemskiej. Podczas rozmowy prof. Kindracki opowiada szerzej o pracach studentów nad satelitami typu CubeSat, czyli PW-Satami.
Staż zagraniczny w ramach „Najlepsi z najlepszych PW”
Data publikacji: 23.02.2024
Wśród laureatów I edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych PW” znalazło się aż 4 pracowników CEZAMAT PW. Dzięki temu konkursowi dr inż. Patrycja Baranowska z Działu Biotechnologii Medycznej mogła wziąć udział w trzymiesięcznym stażu w Instytucie Bioinżynierii Katalonii (Institute for Bioengineering of Catalonia, IBEC) w grupie Nanobioengineering.
Trwa nabór do II edycji konkursu „Najlepsi z Najlepszych”
Data publikacji: 09.02.2024
Szukasz dodatkowych możliwości rozwoju swojej kariery akademickiej, zarówno naukowej, jak i dydaktycznej? Do 15 marca trwa nabór do konkursu „Najlepsi z Najlepszych”, który skupia się na udzieleniu zindywidualizowanego wsparcia oraz podtrzymanie zaangażowania wybitnych, młodych pracowników Politechniki Warszawskiej.
Wirtualna rzeczywistość pomaga w badaniach nad prototypem wyrzutni magnetycznej BSP
Data publikacji: 06.02.2024
W latach 2011-2014 prof. Krzysztof Sibilski wraz z zespołem badawczym opracował prototyp innowacyjnej wyrzutni dla bezzałogowych statków powietrznych (BSP), która wykorzystuje pasywne zawieszenie magnetyczne. Kontynuując tę pracę jego córka, dr inż. Anna Sibilska-Mroziewicz, pod kierunkiem prof. Edyty Ładyżyńskiej-Kozdraś broni tytuł doktora oraz współrealizuje projekt wirtualnego modelu wyrzutni, zwiększając szansę na jej spopularyzowanie.
Kolejne seminarium POB Sztuczna Inteligencja i Robotyka
Data publikacji: 05.02.2024
Zapraszamy na IV seminarium Centrum Badawczego Priorytetowego Obszaru Badawczego Sztuczna Inteligencja i Robotyka. Podczas seminarium będzie można zapoznać się z projektami realizowanymi w ramach konkursów: SziR-2, SzIR-3 oraz Young PW.
Wkrótce wystartuje Program Mentoringu Projektowego PW
Data publikacji: 02.02.2024
Celem Programu jest podniesienie jakości wniosków o zewnętrzne dofinansowanie projektów naukowych, zwiększenie liczby przyznanych grantów oraz podniesienie poziomu realizacji projektów. Cel ten chcemy osiągać dzięki stworzonemu kanałowi komunikacji i współpracy pomiędzy doświadczonymi w realizacji projektów pracownikami Uczelni, zwanymi dalej „mentorami”, i pracownikami oraz doktorantami starającymi się o granty lub je realizującymi.
Powstał fundusz venture capital Warsaw University of Technology Investment Factory
Data publikacji: 01.02.2024
Działalność zaczyna WUT IF – pierwszy w Polsce fundusz venture capital założony przez uczelnię publiczną – Politechnikę Warszawską przy współudziale doświadczonego zespołu ekspertów. Fundusz powstał w ramach realizacji zadań programu IDUB.
Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji już działa!
Data publikacji: 30.01.2024
Pracownia mieści się w sali 32A w Gmachu Głównym PW. Powstała z inicjatywy dwóch wydziałów: Geodezji i Kartografii oraz Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Realizacja ich pomysłu była możliwa dzięki finansowaniu ze środków IDUB (grant dydaktyczny).
Inauguracja działalności funduszu Warsaw University of Technology Investment Factory
Data publikacji: 30.01.2024
Zapraszamy na uroczyste otwarcie funduszu venture capital Warsaw University of Technology Investment Factory (WUT IF).
Ewaluacja śródokresowa programu IDUB na PW
Data publikacji: 25.01.2024
Po przeanalizowaniu raportu samooceny oraz wizytacji ekspertów, Politechnika Warszawska otrzymała pozytywną ocenę.
Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji na PW
Data publikacji: 23.01.2024
Zapraszamy na jedno z największych w Polsce wydarzeń naukowo-biznesowych poświęconych Sztucznej Inteligencji, które odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2024 r. na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Badania, które pozwolą lepiej zrozumieć proces zarastania tętnic
Data publikacji: 15.01.2024
Pomysł naukowców z PW pomoże oszacować ryzyko i szybkość zarastania tętnic oraz ryzyko hemolizy przy chorobie wieńcowej. Projekt zakłada stworzenie trójwymiarowych modeli, odzwierciedlających geometrie tętnic, na podstawie danych tomografii komputerowej.
Wykorzystują wirtualną rzeczywistość w rehabilitacji
Data publikacji: 21.12.2023
W ramach konkursu CyberSummer@WUT-3 Stanisław Tabisz, student Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, przygotował element oprogramowania VR wykorzystywanego w terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Glosariusz PW
Data publikacji: 21.12.2023
Zapraszamy na stronę Glosariusza PW – bazy terminów w języku polskim i angielskim, najczęściej używanych w naszej Uczelni.
Pd meds wśród najlepszych warszawskich startupów 2023 r.
Data publikacji: 14.12.2023
Wyłoniono zwycięzców 10. edycji miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster.
Nasi naukowcy wśród Innowatorów Mazowsza
Data publikacji: 04.12.2023
W konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego kapituła doceniła m.in. naukowców związanych z programem IDUB.
Pracowali nad zwiększeniem dokładności wyznaczania pozycji
Data publikacji: 01.12.2023
Czy można zapobiec zakłóceniom sygnału, co wpływa na jakość wyznaczania pozycji m.in. samochodów autonomicznych? Nad tego typu rozwiązaniami pracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Bardzo praktyczna nauka o odnawialnych źródłach energii
Data publikacji: 30.11.2023
W Gmachu Mechatroniki powstaje nowa pracownia laboratoryjna, dzięki której z tematyką praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii będą mogli zapoznać się nie tylko studenci, ale również uczniowie szkół i pracownicy firm. Pracownia otworzy również możliwość realizacji specjalistycznych projektów dla Szkoły Doktorskiej i prac dyplomowych na studiach inżynierskich i magisterskich. Projekt jest realizowany w ramach grantu ENERGYEDULAB IDUB.
mój.KAMPUS.PW - wypełnij ankietę!
Data publikacji: 30.11.2023
Wydział Architektury zaprasza do wypełnienia ankiety w ramach projektu KAMPUS.PW. Zebrane dzięki niej dane mają posłużyć do zdefiniowania potrzeb oraz zebrania opinii na temat kampusu Politechniki Warszawskiej. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane do prac nad strategią rozwoju Kampusu PW, której opracowania podjął się zespół pracowników Wydziału Architektury.
Stypendium im. Profesora Mieczysława Chorążego dla badaczki z PW
Data publikacji: 30.11.2023
Dr inż. Anna Sobiepanek z Wydziału Chemicznego PW otrzymała prestiżowe stypendium. W ten sposób badaczka została wyróżniona za swoje badania nad rakiem.
Seminarium: BIOTECHMED-2
Data publikacji: 27.11.2023
Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-2.
Naukowcy randkowali z dziennikarzami
Data publikacji: 21.11.2023
Najpierw szkolili się z kontaktów z mediami i ćwiczyli występowanie przed kamerą, następnie spotkali się z dziennikarzami, aby w ciągu 7 minut opowiedzieć im o swoich badaniach. Politechniczni naukowcy wzięli udział w pierwszej na Politechnice Warszawskiej edycji Szybkich Randek Naukowo-Dziennikarskich, która odbyła się 16 listopada.
Nagroda Naukowa im. Mieczysława Mąkoszy dla naukowca z PW
Data publikacji: 21.11.2023
Dr hab. inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego PW laureatem Nagrody Naukowej im. Mieczysława Mąkoszy. Na początku stycznia 2024 r. naukowiec wygłosi wykład okolicznościowy w Auli Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie.