Aktualności
Nasi naukowcy wśród Innowatorów Mazowsza
Data publikacji: 04.12.2023
W konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego kapituła doceniła m.in. naukowców związanych z programem IDUB.
Pracowali nad zwiększeniem dokładności wyznaczania pozycji
Data publikacji: 01.12.2023
Czy można zapobiec zakłóceniom sygnału, co wpływa na jakość wyznaczania pozycji m.in. samochodów autonomicznych? Nad tego typu rozwiązaniami pracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Bardzo praktyczna nauka o odnawialnych źródłach energii
Data publikacji: 30.11.2023
W Gmachu Mechatroniki powstaje nowa pracownia laboratoryjna, dzięki której z tematyką praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii będą mogli zapoznać się nie tylko studenci, ale również uczniowie szkół i pracownicy firm. Pracownia otworzy również możliwość realizacji specjalistycznych projektów dla Szkoły Doktorskiej i prac dyplomowych na studiach inżynierskich i magisterskich. Projekt jest realizowany w ramach grantu ENERGYEDULAB IDUB.
mój.KAMPUS.PW - wypełnij ankietę!
Data publikacji: 30.11.2023
Wydział Architektury zaprasza do wypełnienia ankiety w ramach projektu KAMPUS.PW. Zebrane dzięki niej dane mają posłużyć do zdefiniowania potrzeb oraz zebrania opinii na temat kampusu Politechniki Warszawskiej. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane do prac nad strategią rozwoju Kampusu PW, której opracowania podjął się zespół pracowników Wydziału Architektury.
Stypendium im. Profesora Mieczysława Chorążego dla badaczki z PW
Data publikacji: 30.11.2023
Dr inż. Anna Sobiepanek z Wydziału Chemicznego PW otrzymała prestiżowe stypendium. W ten sposób badaczka została wyróżniona za swoje badania nad rakiem.
Seminarium: BIOTECHMED-2
Data publikacji: 27.11.2023
Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-2.
Naukowcy randkowali z dziennikarzami
Data publikacji: 21.11.2023
Najpierw szkolili się z kontaktów z mediami i ćwiczyli występowanie przed kamerą, następnie spotkali się z dziennikarzami, aby w ciągu 7 minut opowiedzieć im o swoich badaniach. Politechniczni naukowcy wzięli udział w pierwszej na Politechnice Warszawskiej edycji Szybkich Randek Naukowo-Dziennikarskich, która odbyła się 16 listopada.
Nagroda Naukowa im. Mieczysława Mąkoszy dla naukowca z PW
Data publikacji: 21.11.2023
Dr hab. inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego PW laureatem Nagrody Naukowej im. Mieczysława Mąkoszy. Na początku stycznia 2024 r. naukowiec wygłosi wykład okolicznościowy w Auli Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie.
Czy ciepło ze ścieków może ogrzewać budynki? - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 21.11.2023
Prof. Apoloniusz Kodura opowiada o możliwości wykorzystania kolektorów ściekowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Politechniki Warszawskiej do odzysku ciepła. Pierwszy etap prac jest już zakończony. Właśnie rozpoczął się drugi, w którym zostanie wybudowana instalacja. Odzyskane ciepło będzie wykorzystane na potrzeby przygotowania ciepłej wody w domach studenckich przy ul. Akademickiej 5 w Warszawie.
Pomysł naszych naukowców na udoskonalenie sensorów naskórnych
Data publikacji: 15.11.2023
Tatuaż, który monitoruje zdrowie pacjenta? Brzmi egzotycznie, ale nie dla naukowców z Wydziału Chemicznego PW, którzy w ramach grantu BIOTECHEMED-2 pracowali nad stworzeniem elektrody odniesienia do „elektronicznego tatuażu”, czyli nieinwazyjnego urządzenia analitycznego z czujnikami umieszczonymi na jego powierzchni.
Seminarium oraz wystawa jaki.KAMPUS.PW
Data publikacji: 13.11.2023
Kampus Politechniki Warszawskiej, czyli jaki? Zapraszamy na wydarzenie inaugurujące prace nad strategią rozwoju kampusu Politechniki Warszawskiej.
Startuje IV edycja badania satysfakcji pracowników PW!
Data publikacji: 07.11.2023
Dział Analiz Strategicznych serdecznie zaprasza do udziału w IV edycji „Badania obopólnej satysfakcji ze współpracy pracowników PW”, w ramach którego pracownicy PW już po raz czwarty proszeni są o ocenę różnych aspektów pracy i współpracy na PW. Badanie realizowane jest w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.
Tytuł Naukowca Przyszłości dla badacza z PW
Data publikacji: 06.11.2023
Podczas 8. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie dr hab. inż. Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego PW, pracujący nad magnetycznym nanoadsorbentem zawierającym sumanen do selektywnego i efektywnego usuwania soli cezu z roztworów wodnych lub organicznych, za swoje badania otrzymał nagrodę Naukowiec Przyszłości.
Wyniki prac naszych naukowców w Scientific Reports
Data publikacji: 03.11.2023
W prestiżowym czasopiśmie, które obejmuje wszystkie dziedziny nauk przyrodniczych, opublikowano artykuł z wynikami prac zespołu dra inż. Witolda Rządkowskiego. Naukowcy realizowali swój projekt w ramach grantu badawczego BIOTECHMED-2: Start.
Za nami konferencja microTAS
Data publikacji: 03.11.2023
Międzynarodowa konferencja microTAS, organizowana corocznie, kolejno w Europie, Ameryce i Azji, w tym roku odbyła się w październiku w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach. Konferencja współorganizowana była przez prof. Zbigniewa Brzózkę (przewodniczący POB BIB) i prof. Elżbietę Jastrzębska z Politechniki Warszawskiej. Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor Politechniki Warszawskiej.
Gry obronne Stackelberga w obszarze cyberbezpieczeństwa - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 02.11.2023
Na czym polegają gry obronne? Czym są gry obronne Stackelberga? Jakie są stosowane algorytmy do grania w gry obronne? Na czym polega zastosowanie gier obronnych w walce z kłusownictwem? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Mańdziuk w Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.
Politechnika Warszawska organizuje zbiórkę rzeczy dla Schroniska na Paluchu
Data publikacji: 23.10.2023
W ośmiu miejscach na terenie PW do 8 listopada będzie można przynieść rzeczy dla potrzebujących zwierząt. W budynku przy Rektorskiej 4 punkt zbiórki mieści się w Biurze Projektu IDUB, czyli w p. 4.23. Zbiórka jest elementem akcji Psy na PW, której celem jest promocja adopcji zwierząt.
Nakręcona Nauka – naucz się tworzyć filmy popularnonaukowe
Data publikacji: 18.10.2023
Trwają zapisy na kurs "Nakręcona Nauka" - wyjątkowe szkolenie tworzone przez naukowców dla naukowców na temat tworzenia popularnonaukowych treści video. Obecna edycja odbywa się po raz pierwszy na Politechnice Warszawskiej w dniach 23-26 listopada na Rektorskiej 4, a poprzedzona jest czterema spotkaniami on-line (6, 8, 13 i 15 listopada) w celu przygotowania do intensywnego warsztatu stacjonarnego.
Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW 2023
Data publikacji: 16.10.2023
Na początku września odbyła się II edycja Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych DYCHÓW. Wyjazd został zorganizowany m.in. przez Studenckie Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej: IskIErka, Inżynierii Wodnej oraz Energetyków. Obóz był współfinansowany ze środków programu IDUB w ramach konkursu na dofinansowanie inicjatyw wspierających rozwój kół naukowych PW.
Relacja ze Studenckiej Gali 20-lecia KONIK-a
Data publikacji: 16.10.2023
Za nami Studencka Gala 20-lecia KONIK-a. Podczas wydarzenia studenci z politechnicznych kół naukowych przedstawili efekty swoich prac nad projektami zrealizowanymi w ramach grantów rektorskich.
Bezpłatne zajęcia sportowe
Data publikacji: 12.10.2023
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PW zaprasza na, wznowione od października 2023 r., zajęcia sportowe dla pracowników Politechniki Warszawskiej. Zajęcia są w 100% dofinansowane przez Politechnikę Warszawską w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Zapraszamy do udziału w hackathonie Science for Climate Change
Data publikacji: 03.10.2023
"Science for Climate Change", czyli hackathon poświęcony szacunkowi dla środowiska i współpracy na rzecz klimatu, to wspólne poszukiwanie rozwiązań, które w znaczący sposób przyczynią się do lepszej kondycji naszego środowiska. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 października br.
Powstał LOP InTeCh
Data publikacji: 22.09.2023
Powstaje nowy Lokalny Ośrodek Projektowy - LOP InTeCH, obejmujący Wydział Chemicznym oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Porozumienie na jego utworzenie podpisano 21 września br.
Kolejna edycja konkursu na dofinansowanie inicjatyw wspierających rozwój kół naukowych Politechniki Warszawskiej
Data publikacji: 18.09.2023
Nabór wniosków w ramach drugiej edycji konkursu prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania środków, nie później jednak niż do 29 marca 2024 r.
O mikrostrukturach falowodowych na łamach Scientific Reports
Data publikacji: 18.09.2023
W czasopiśmie naukowym wydawanym przez Nature Portfolio opublikowano artykuł naszych fotoników, którzy zajęli się wytwarzaniem ciekłokrystalicznych okresowych mikrostruktur falowodowych. Zadaniem tych struktur jest sterowanie propagacją światła za pomocą m.in. zewnętrznego pola elektrycznego, światła lub temperatury.