Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

Polsko-hiszpańskie badania nad bateriami litowo-jonowymi

Data publikacji: 18.05.2022

Dr inż. Konrad Kwatek (w środku) z zespołem naukowców z ICM

W ramach programu Mobility PW dr inż. Konrad Kwatek z Wydziału Fizyki PW wyjechał prowadzić badania w Instytucie Materiałoznawstwa w Madrycie. Wyniki jego badań mogą w przyszłości zaowocować zastosowaniem w bateriach litowo-jonowych nowego stałego elektrolitu.

MedTech-Athon – inżynierowie dla medycyny

Data publikacji: 17.05.2022

Logo

Pod koniec maja zespoły złożone z doktorantów zmierzą się z zadaniem stworzenia koncepcji praktycznego rozwiązania i demonstratora z obszaru inżynierii biomedycznej.

I Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Data publikacji: 13.05.2022

Plakat wydarzenia

Już 20 maja 2022 roku w Auli Gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędą się, po raz pierwszy w Polsce, Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy, które wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Światła. Na targach obecna będzie delegacja klastra optycznego z Berlina-Brandenburgii.

Podążanie za trendami, czyli utworzenie nowych zajęć w ramach grantu dydaktycznego

Data publikacji: 10.05.2022

Zdjęcie przedstawia studentów w bibliotece.

W ramach grantu dydaktycznego uruchomiono interdyscyplinarne, międzywydziałowe i międzyuczelniane laboratorium w ramach nowo utworzonej na PW specjalności Technologie Konwersji i Akumulacji Energii.

Podwyższenie czułości, selektywności i wiarygodności wyników analiz biochemicznych

Data publikacji: 09.05.2022

Prof. Śmietana wraz z zespołem, zdjęcie CZIiTT PW

Naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracowują nową metodę pomiarową, pozwalającą na uzyskanie wysokoczułych, selektywnych i jednocześnie uniwersalnych rozwiązań czujnikowych i bioczujnikowych. Swoje prace prowadzą w ramach grantu badawczego FOTECH-1.

IDUB wyróżnia najlepszych kandydatów do Szkół Doktorskich

Data publikacji: 05.05.2022

Wspólne zdjęcie uczestników spotkanie.

Prorektor Mariusz Malinowski i prof. Małgorzata Lewandowska spotkali się z najlepszymi kandydatami w rekrutacji do Szkół Doktorskich Politechniki Warszawskiej w roku akademickim 2021/2022 r. 

Nowa edycja konkursu Open Science

Data publikacji: 29.04.2022

Zdjęcie przedstawia dłonie piszące na klawiaturze.

Nabór zgłoszeń odbywa się w sposób ciągły do czasu wyczerpania kwot przeznaczonych na ten cel w danym roku kalendarzowym.

Nowe konkursy wspierające wydawanie monografii i publikowanie artykułów typu przeglądowego

Data publikacji: 28.04.2022

Zdjęcie przedstawiające mężczyznę pracującego na laptopie.

Nabór wniosków rozpoczyna się 4 maja 2022 r.

Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 26.04.2022

Logo podcastu

Stosowane obecnie metody zapobiegania wystąpienia stanu hipotermii, bazujące na zwiększaniu temperatury powietrza w sali operacyjnej, mogą powodować wystąpienie dyskomfortu termicznego u chirurgów i personelu medycznego. Naukowcy z PW prowadzą badania nową metodą lokalnego ogrzewania pacjentów za pomocą rozwiązań wykorzystujących promieniowanie cieplne.

PW wspiera poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie

Data publikacji: 26.04.2022

Zdjęcie flagi Ukrainy, fot. pixabay

Ruszył nabór wniosków do programu wspierającego obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić terytorium swojego kraju z powodu wojny oraz obywateli polskich, którzy zatrudnieni byli w jednostkach badawczych w Ukrainie lub Federacji Rosyjskiej i musieli powrócić do kraju.

Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej

Data publikacji: 25.04.2022

Platforma do immobilizacji korzeni transgenicznych wykorzystująca aerożel krzemoorganiczny o różnej morfologii (strukturze i średnicy porów) oraz zmodyfikowanych właściwościach powierzchniowych.

W ramach grantu badawczego BIOTECHMED-2 grupa współpracujących naukowców z Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad opracowaniem platformy intensyfikującej procesy biotechnologiczne w hodowlanej w warunkach in vitro biomasie roślinnej.

Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii

Data publikacji: 25.04.2022

Ilustracja przedstawiająca terapię opartą na nośnikach emulsyjnych z chemoterapeutykiem i cząsteczkami wyciszającymi geny odpowiedzialne za naprawy DNA nowotworu.

Glejak wielopostaciowy jest jedną z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu, a średni czas przeżycia chorego od rozpoznania choroby wynosi około 12 miesięcy. Zespół złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć efektywność chemioterapii i polepszyć komfort życia chorego.

CyberSummer@WUT-2 (aktualizacja)

Data publikacji: 22.04.2022

Zdjęcie przedstawia trzy osoby.

Do 22 maja 31 maja 2022 roku studenci II stopnia kierunków związanych z działalnością POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych mogą składać wnioski o grant badawczy w drugiej edycji konkursu CyberSummer@WUT.

Sztuczna inteligencja pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa w przemyśle

Data publikacji: 20.04.2022

Rysunek przedstawia graf procesu stanowiącego model jakościowy diagnozowanego procesu.

Naukowcy z Wydziału Mechatroniki PW opracowali metody wnioskowania odpornego dla diagnostycznych systemów doradczych, przeznaczonych głównie dla procesów przemysłowych dużej skali.

Pionierskie badania nad biogazami

Data publikacji: 14.04.2022

Rura detonacyjna wykorzystana w badaniach.

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej opracowuje metodę modelowania wielkości komórki detonacyjnej mieszaniny biogazów z tlenem przy pomocy uczenia maszynowego. Wyniki ich prac stanowią novum w obszarze badań nad detonacją.

Zapowiedź drugiej edycji konkursu na granty dydaktyczne

Data publikacji: 13.04.2022

Już wkrótce zostanie ogłoszony kolejny konkurs na granty dydaktyczne, finansowane z programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej. 

Wyniki konkursu na zagraniczne usługi edukacyjne podnoszące kompetencje dydaktyczne

Data publikacji: 08.04.2022

Grafika dot. konkursu

W rozstrzygniętym konkursie do finansowania skierowano 10 wniosków.

Dezynfekowane ścieki oczyszczone – alternatywne źródło wody?

Data publikacji: 05.04.2022

Ścieki oczyszczone dezynfekowane poprzez dozowanie kwasu nadoctowego, fot. Aleksandra Tarnowska

W czasach występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak chociażby susza, badania ukierunkowane na racjonalne gospodarowanie zasobami słodkiej wody są szczególnie istotne. Rozwiązaniem problemu ze zmniejszającymi się zasobami wody może okazać się dezynfekcja ścieków oczyszczonych, pod warunkiem, że będą one bezpieczne dla środowiska i ludzi. Czy tak jest, sprawdzają politechniczni naukowcy.

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach konkursu DEMO-Center

Data publikacji: 31.03.2022

Zdjęcie przedstawia mikroskop.

Do 29 kwietnia 2022 r. trwa nabór wniosków w konkursie, który jest organizowany przez Centrum Badawcze POB Technologie fotoniczne.

Szkolenia w zakresie nowych technologii w zarządzaniu dokumentami

Data publikacji: 31.03.2022

Zdjęcie przedstawia dłoń na klawiaturze.

Aktualizacja: Limit miejsc na szkolenia w kwietniu został wyczerpany. Z powodu dużego zainteresowania uruchamiamy szkolenia w dodatkowych terminach w maju i czerwcu.

Sprawna Uczelnia: Rola dziekanatów w realizacji strategii uczelni na przykładzie Uczelnianego Forum Dziekanatów PW

Data publikacji: 30.03.2022

Zdjęcie przedstawia grupę osób.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, na którym zostanie przedstawiona rola dziekanatów w zarządzaniu strategicznym uczelnią.

Sprawna Uczelnia: Strategia rozwoju - czym jest i dlaczego warto ją wdrażać w organizacji?

Data publikacji: 28.03.2022

Edward Stanoch

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Edwardem Stanochem, specjalistą ds. zarządzania strategicznego.

Automatyczna selekcja cech w lokalizacji wewnątrzbudynkowej

Data publikacji: 28.03.2022

Osobna selekcja punktów w bocznych korytarzach i Małej Auli Gmachu Głównego PW. Przy zastosowaniu tego podejścia można podać przybliżoną odległość lokalizowanego przedmiotu z błędem wynoszącym mniej niż 5 metrów.

Naukowcy z PW pracują nad ulepszeniem usług lokalizacji wewnątrzbudynkowej. Rozwiązanie jest coraz szerzej stosowane m.in. w opiece nad osobami z demencją, czy w nawigacji automatycznych robotów.

Utworzenie Lokalnych Oddziałów Projektowych

Data publikacji: 21.03.2022

Zdjęcie przedstawia osoby podpisujące porozumienie.

Pilotażowe komórki LOP, będące elementem stworzonego Systemu Obsługi Projektów, zostały formalnie utworzone na mocy porozumień podpisanych 17 marca 2022 roku. 

Seminarium online: CB POB Technologie Materiałowe

Data publikacji: 21.03.2022

Bioaktywne nanomaterialy o strukturze 2D krysztalu

Zapraszamy do udziału w II Seminarium POB Technologie Materiałowe, na którym grantobiorcy konkursu Technologie Materiałowe-2 opowiedzą o dotychczasowych rezultatach swoich badań. Seminarium odbędzie się 28 marca 2022 r. (poniedziałek) w godzinach 10:00-16:30 na platformie MS Teams.